18 Haziran 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

14 haziran ehliyet sınavı giriş yerleri belirlendi - Ehliyet sınav giriş yerleri öğrenme

14 Haziran'da ehliyet sınavına girecek sürücü adaylarının sınava girecekleri yerler belli oldu. Yerleri öğrenebilirsiniz.


Meslek Yüksekokulları ile Açıköğretim Önlisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Dikey Geçiş Sınavı (DGS) 19 Temmuz 2014 tarihinde yapılacaktır.

Sınava başvurma işlemleri, 26 Mayıs 2014 tarihinde başlayacak, 4 Haziran 2014 tarihinde sona erecektir.

FLAŞ HABER! BURAYA TIKLAYIN!

Bu arada Google"ın sürücüsüz otomobilleri bundan birkaç yıl önce yollarda denenmek üzere izinlerini almıştı. O dönem projenin başında olan Google, sürücüsüz otomobil projesini olgunlaştırdı ve artık sürücüsüz otomobiller aktif olarak kullanılıyor. Bildiğiniz gibi dünyanın her yerinde direksiyon başındaki kişinin aracı sürebileceğini kanıtlayacağı bir ehliyeti var olması gerekiyor. Sürücüsüz araçlarda ise işler biraz karışık, çünkü araç bir yapay zeka tarafından yönetiliyor. Bu konuyu Kaliforniya Motorlu Taşıtlar departmanına götüren Google, çözüme de kavuşmuş gibi görünüyor. Çünkü Kaliforniya"daki Motorlu Taşıtlar Dairesi, Temmuz ayından itibaren sürücüsüz otomobillere ehliyet vermek için başvuruları almaya başlayacak. Sürücüsüz otomobillerin ehliyetlerinin ise Eylül ayında gelmesi bekleniyor. Güvenlik açısından co-pilot koltuğunda halen insanların oturduğu aracın tam olarak sürücüsüz hale gelmesi belki de biraz zaman alacak. İşte tam da bu yüzden, güvenlik ön planda tutularak sürücüsü otomobillerin ehliyetlerine de bazı şartlar getirilmiş durumda.  Buna göre, test pilotları acil durumlarda anında kontrolü devralabiliyor olacaklar. Ölüm veya yaralanma ile sonuçlanan kazalara karşı ise 5 milyon dolara kadar sigorta yapılması zorunlu tutuluyor. Kaza durumlarında, kazanın en geç 10 gün içerisinde ilgili kuruma raporlanması gerekiyor.

EHLİYET SINAV BAŞVURU İŞLEMLERİ NASIL YAPILACAK?

MTSAS başvurusu, adayın kayıt yaptırdığı kurs müdürlüğüne banka dekontunu teslim etmesi ve Özel MTSK Modülünde paranın yatırıldığı görülmesinden sonra il/ilçe millî eğitim müdürlüğünün onay vermesi ile gerçekleşecektir. Yabancı uyruklu adaylar, aldıkları geçici TC. kimlik numarası ile MTSK müdürlüklerine başvuracaklardır. Kurumlar bu numara ile Özel MTSK Modülünde açılan ekrandan aday bilgilerini girecektir. Alınan bu numarayla aday bankaya sınav ücretini yatıracak ve dekontunu MTSK müdürlüğüne teslim edecektir.

Ehliyet sınavlarında geçen yıl 120 olan soru sayısı 60'a, 150 dakika olan sınav süresi de 75 dakikaya indirilmişti. Bu yıl 1 Ocak 2014'ten geçerli olmak üzere ehliyet sınavlarının süresi ve soru sayısında değişiklik yapıldı. Buna göre sınavlardaki soru sayısı 60'tan 50'ye indirildi. Buna paralel olarak da 75 dakika olan sınav süresi de 60 dakika olarak yeniden belirlendi. İlk uygulama, 12 Ocak 2014'te yapılacak sınavdan itibaren geçerli olacak.

Milli Eğitim Bakanlığı, ehliyet sınavları ile ilgili 2014 yılı kılavuzunu tamamladı. Kılavuzda yapılan yeni düzenleme ile birlikte yılda 7 kez yapılan ehliyet sınavı sayısı 9'a çıkarıldı. 2012 yılında 120'den 60'a düşürülen ehliyet sınavı soru sayıları yeniden düzenlendi. Ehliyet sınavı soru sayısı 60'tan 50'ye düşürülürken, süre de 75 dakikadan 60'a indirildi. Ehliyet sınavında 2013 yılında trafikte 32 soru varken, bu yıl 27'e indirildi. 0

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA