23 Haziran 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Halisdemir'in öğrencisi anlattı

Hasan Aksoy, darbe gecesi yaşananları dile getirdi.


Ömer Halisdemir'in öğrencisi Hasan Aksoy, 15 Temmuz gecesi kanlı darbe girişimi gecesi yaşananları anlattı.

Ömer Halisdemir 15 Temmuz'da darbeci Semih Terzi'yi vurarak önemli bir rol üstlenmişti. Hasan Aksoy'un ifadesinde ise yaşanalar tüm açıklığıyla ortaya çıktı.

15 Temmuz darbe girişiminin önlenmesinde darbeci general Semih Terzi"yi vurarak kritik rol üstlenen şehit Astsubay Ömer Halisdemir ile ilgili önemli bir ifade ortaya çıktı. Semih Terzi ile Diyarbakır"dan uçakla gelip Özel Harekât Komutanlığı"nı ele geçirmek isteyen ekipte yer alan Astsubay Hasan Aksoy, hâkimlik ifadesinde o geceyi şöyle anlattı...

TABUR KOMUTANI ALARM VERDİ:
Özel Kuvvetler Komutanlığı 12. Tabur"da çalışmaktaydım. Diyarbakır"da görevliydik. 15 Temmuz günü Tabur Komutanı Binbaşı Fatih Şahin alarm verdi ve ‘Bütün çantalar, sivil eşyalar dahil toplanacak, silahlar alınacak" dedi. Bana da ‘M110 keskin nişancı silahını almamı" söyledi.

24 kişi olarak Diyarbakır Havalimanı"na geldik ve uçağa bindik. Tim komutanı da nereye gittiğimizi bilmiyordu. Tabur komutanı (Şahin) ile tugay komutanı (Semih Terzi) önde oturuyordu. Tim komutanı Ahmet Yüzbaşı şarjörlere mermi basmamızı emretti.

GENELKURMAY"A GİTTİĞİMİZİ DÜŞÜNDÜK:
Ankara Etimesgut Askeri Havalimanı"na indik. 2 helikopter bizi alanda bekliyordu. Tabur komutanı helikopterde, ‘Silahlarınız hazır olsun, inişte bize ateş eden olursa karşılık verilecek" dedi. Helikopterin birine 14, diğerine 12 kişi binecek şekilde plan yaptık. Genelkurmay"a operasyona gittiğimizi düşündük.

Ama Gölbaşı"nda bulunan Özel Kuvvetler Komutanlığı"na indik. Diğer tim sürpriz bir şekilde gelmedi. Çevre emniyeti alınca tugay komutanı indi, onu birkaç kişi karşıladı.

YANAĞIMI SIKTI:
Tugay komutanı (Semih Terzi) ve tabur komutanı (Fatih Şahin) ön tarafta, biz de arkalarında emniyeti alarak yürüyorduk. Çamların arasından Ömer Halisdemir Başçavuş çıktı. Kendisi benim kurs öğretmenimdi. Yanıma geldi yanağımı sıktı. ‘Hasan ne yapıyorsun, nereden geliyorsun?" diye sordu. Diyarbakır"dan geldiğimizi söyledim. ‘Ne yapıyoruz, ne oluyor abi" dedim. ‘Ben de bilmiyorum Hasan" dedi ama biraz sızlanıp Tugay Komutanı"nın yanına doğru gitti.

HABERTURK

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA