23 Haziran 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Kripto FETÖ soruşturması

Subayların olduğu 19 şüphelinin serbest bırakılmasına savcı itiraz etti. 19 subay hakkında yakalama kararı çıkarıldı.


Fetullahçı Terör Örgütü'nün 15 Temmuz'da gerçekleştirdiği darbe girişiminin ardından TSK'da devam eden operasyonlar kapsamında gözaltına ve kurmay albaylarında aralarında bulunduğu 19 şüpheli serbest bırakılmıştı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, sertbest kalan bu subayların serbest kalmasına itiraz edildi. Savcının itirazını değerlendiren Nöbetçi İstanbul 10. Sulh Ceza Hakimliği, 19 şüpheli 'terör örgütüne üye olmak' suçundan yeniden yakalama kararı çıkardı.

KENDİLERİNİ GİZLEDİKLERİ İDDİA EDİLİYOR

Soruşturma kapsamında, daha önce gözaltına alınan bazı şüphelilerin verdiği ifadeler doğrultusunda, İstanbul'daki 15 Temmuz'daki darbe girişiminde görev almayıp, daha sonra yapılabilecek eylemler için kendilerini gizledikleri iddia edilen 11'i kurmay olmak üzere 28 albay, 5 astsubay ile biri vali yardımcısı ve görevden alınan dermatoloji uzmanı bir profesörün de bulunduğu 39 şüpheli gözaltına alınmıştı. Şüphelilerin, 15 Temmuz darbe girişiminde örgütün askeriyedeki yapılanmasının tamamen deşifre olmaması adına ortaya çıkmadıkları ileri sürülmüştü.

4'Ü YÖNETİCİLİKTEN 20 KİŞİ TUTUKLANMIŞTI

Soruşturma kapsamında, aralarında merkez vali yardımcısı Ş.E. ile görevden alınan bir profesörün bulunduğu 4 sivil şüphelinin "terör örgütü kurmak veya yönetmek" suçundan, aralarında kurmay albayların da bulunduğu 16 şüpheli askerin ise "terör örgütüne üye olmak" suçundan çıkarıldıkları hakimlilçe tutuklanmıştı. Hakimlik, diğer 19 kişi hakkında ise yurt dışına çıkış yasağı koyarak serbest bırakılmalarına karar vermişti.

Posta

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA