18 Haziran 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Marmaris'te mavi kart değerlendirme toplantısı yapıldı

Muğla'nın Marmaris ilçesinde, teknelerden atık alımı ve mavi kart sistemi uygulamalarıyla ilgili sıkıntılar masaya yatırıldı.
Muğla'nın Marmaris ilçesinde, teknelerden atık alımı ve mavi kart sistemi uygulamalarıyla ilgili sıkıntılar masaya yatırıldı. Deniz Ticaret Odası (DTO)'ndaki toplantıya Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Sahil Güvenlik Grup Komutanlığı, Muğla Büyükşehir Belediyesi, Marmaris Belediyesi, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve marina yetkilileriyle balıkçı tekne kooperatifi temsilcileri katıldı.

Toplantıda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından denizlerde teknelerden kaynaklı kirliliklerin önlenmesi amacıyla sahil bölgelerinde başlatılan mavi kart uygulamasının altyapısı değerlendirildi. Sahil Güvenlik Grup Komutanlığı'nın mavi kart cezaları konusundaki uygulamaları da gündeme geldi. DTO Marmaris Şube Başkanı Hasan Mengi, yaptığı konuşmada Muğla'nın büyükşehir olmasının ardından mavi kart uygulaması konusunda sıkıntılar yaşandığını dile getirdi. Sahil Güvenlik Komutanlığı yetkilisi Yüzbaşı Gülhan Alan ise mavi kartla ilgili cezalandırıcı bir tavırları olmadığını belirterek, tekne kaptanlarının bu konuda daha duyarlı davranması gerektiğinin altını çizdi. Ulaştırma Bakanlığı proje uzmanı Cem Tekin Yavuz da mavi kart uygulamasının dünyada sadece Türkiye'de olduğuna dikkat çekerek, Avrupa Birliği hedef projesi olma yolunda ilerlediğine vurgu yaptı. Marmaris Balıkçılar Kooperatifi Başkanı Mesut Güven, küçük balıkçıların mavi kart uygulamasında yaşadığı zorlukları dile getirdi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı proje uzmanı Özlem Özer de proje kapsamında yaptıkları saha çalışmaları hakkında bilgi vererek, "Sizler sorunları birebir yaşıyorsunuz. Bizim bunları Ankara'da masabaşında görmemiz imkânsız. Onun için bize ne kadar çok yardımcı olursanız, bu sorunların en hızlı şekilde çözülmesi için çalışırız." dedi. CİHAN

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA