20 Haziran 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Musul'da 2 kritik risk

Güvenlik zirvesinde Musul konusu masaya yatırıldı.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda toplanan güvenlik zirvesinde Musul ile ilgili riskler masaya yatırıldı.

Irak ve ABD ile yaşanan Başika krizi sonrası Musul operasyonuna başlayacak olan Türkiye'nin 2 riski var. Bunlardan biri Başika'da bulunan Türk askeri diğeri ise PKK'nın da DAEŞ'e karşı savaşmak kılıfıyla operasyona katılması.

Musul operasyonu için artık gün sayılırken, Bağdat ile Ankara arasında yaşanan gerilimin giderilmesi konusunda adımlar da atılıyor. Musul"un DAEŞ"ten kurtarılmasına yönelik operasyona Türk Silahlı Kuvvetleri"nin Başika"da eğittiği yerel unsurların da katılması ağırlık kazanıyor.

15 BİN KİŞİLİK KUVVET
ABD"nin koordinasyonunda yürütülecek operasyon planında bir değişiklik olmazsa Musul"un kuşatılması görevini peşmerge güçleri ile Şii Haşdi Şabi milisleri üstlenecek. Bu kuvvetler, ilk etapta Musul"un içine girmeyecek. Kent merkezindeki operasyonu Irak ordusuna bağlı kuvvetler yapacak. Ancak mesele kentin demografik yapısına bir müdahalenin olup olmayacağı, kente giren farklı gruplar arasında çatışma riski ve Başika"daki Türk askerine yönelik oluşabilecek yeni tehditlerde düğümleniyor. DAEŞ"ten arındırıldıktan sonra 15 bin kişilik bir kuvvetle Musul"un savunulması planlanıyor. Bu gücün yerel aşiretlerden oluşacağı ifade ediliyor. Ancak kimler olacağına ilişkin belirsizlik var.

RİSKLER DEĞERLENDİRİLDİ
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önceki gün Külliye"de güvenlik zirvesini topladı. Suriye"deki Fırat Kalkanı harekâtı, PKK terörüyle mücadelenin yanı sıra zirvenin ana gündem maddelerinden biri de Musul operasyonu ve sonrasındaki risklerdi. Zirvede Başika"da bulunan Türk askerlerinin varlığına yönelik güvenlik riskleri de değerlendirildi. TSK birliklerine yönelik bir saldırı olması durumunda neler yapılacağı en ince detayına kadar konuşuldu, operasyon sonrası hamleler gözden geçirildi.

PKK, HAŞDİ ŞABİ İÇİNDE
Sincar (Şengal) bölgesinin DAEŞ"ten arındırılmasının ardından PKK"nın kente girerek burada kaldığı ve Ezidileri silahlandırdığı, Musul"da veya başka yerlerdeki çatışmalara müdahil olabilecekleri göz önünde bulunduruluyor. Ayrıca PKK"nın Sincar"daki militanlarının Haşdi Şabi"lerle anlaştıkları, onların kıyafetleriyle Musul operasyonuna katılacakları yönünde bilgiler geliyor. PKK"ya silah ve mühimmat verdikleri de ifade ediliyor. ABD"nin Türkiye"ye verdiği söze rağmen PKK"nın farklı şekil ve kılıklarda Musul"a girmek istediği ve orada kalıcı olmak istedikleri artık sır değil. Bunların nasıl ayıklanacağı soru işareti olarak ortada duruyor. Ayrıca bunlar Başika"daki Türk birliği için de tehdit oluşturuyor

HABERTURK

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA