20 Haziran 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Kurtulmuş'tan çarpıcı açıklamalar

Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu'ndan sonra kameralar karşısına çıkarak önemli açıklamalar yaptı.


Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu'nun sona ermesinin ardından medya mensuplarının karşısına çıkarak gündeme dair önemli değerlendirmelerde bulundu.

Bakanlar Kurulu'nda ele alınan hususları bir bir değerlediren ve medya mensupları ile canlı yayında paylaşacan Kurtulmuş, Musul operasyonundan FETÖ ile mücadeleye kadar bir çok konuda açıklamalar yaptı. Kurtulmuş, Başbakan Binali Yıldırım'ın Devlet Bahçeli ile toplantısına da değinerek, Türkiye için önemine vurgu yaptı.

Numan Kurtulmuş, basın toplantısında şunları söyledi:

Bölgedeki krizin bitmesi bakımından kilit şehir Halep'tir. Bu bir insanlık meselesidir. Biz bundan sonraki toplantılarda da ilgili muhataplarımızla tavrımızı net bir şekilde paylaşmaya devam edeceğiz.

MUSUL İÇİN MEZHEP ÇATIŞMASI UYARISI

Musul'da koaliyon güçleri DEAŞ'ı sahadan süpürür ama hala sivil insanların içerde bulunduğu bir kent. Oradaki mezhebi dengeleri de bozmamak adına hassas davranılması gereken bir yer. Orada DEAŞ'a karşı savaşacak unsurların yerel unsurlar olmasını savunuyoruz.

Başika kampı, merkezi hükümetin daveti ile kuruldu. 4 bine yakın Musul'un yerli unsurlarından, Araplar, Türkmenler, Kürtler, Ezidiler eğitildi. Bunlara Ninova Kurtuluş Ordusu adını veriyorlar. Bu gruptan 3000 kişi Musul operasyonuna katıldı. Ağırlıklı olarak Peşmergeler alandadır, daha sonra Irak ordusu işin içine katılacaktır. Musul'da mezhep çatışmaları üzerinden siyaset yapılmamalı.

“MUSUL HALKI TARAFI TARAFINDAN YÖNETİLMESİNİN ALTINI ÇİZDİK”

Bölgedeki ikinci önemli şehir Musul"dur. Burada ortaya çıkacak sonuç, bölgedeki siyasi sonucu da etkileyecek olan önemli gelişmelerdir. Biz başından itibaren Musul"un DEAŞ"tan kurtarılması için eğitilmesi ve Musul halkı tarafı tarafından yönetilmesinin altını çizdik.

Oradaki dengeleri de, mezhebik dengeleri de bozmamak bakımından hassas davranılması gereken bir yer. Türkiye, uluslararası koalisyonun destek vermesini, DEAŞ"a karşı savaşacak unsurların ağırlıklı olarak yerel unsurlar olmasını savunuyor.

"MUSUL VALİSİNİN TALEBİYLE EĞİTİM KAMPI KURULDU"

Biliyorsunuz Başika kampı, o zamanki merkezi hükümetin talebi, Musul valisinin talebiyle Türkiye bir eğitim kampı kuruldu. 4 bine yakın Musul"un yerli unsurlarından, çok sayıda insan eğitildi. Bunlara Ninova adını, Ninova mücahitleri adını veriyorlar. Bunların içerisinden 3 bin kişi peşmergelerle birliktedir. Peşmergeler ağırlıktadır, Irak ordusu işin içine katılacaktır. Türkiye"nin eğitim verdiği 3 bin kişi de DEAŞ"a karşı mücadelenin içerisindedir.

“MUSUL MUSULLULARINDIR”

Bölgede çok ciddi bir oyun oynanıyor. Devam eden savaşların işgallerin vekalet savaşlarının arkasındaki esas niyet, bölgenin etnik bakımdan daha çok bölünüp parçalanmasıdır. Musul Musullularındır.

"VAHİM SORUNLAR ORTAYA ÇIKAR"

Musul"daki demografik dengeleri değiştirmek, vahim sorunları ortaya çıkarır. Şii milis, Sünni milis gibi laflar kullanıyoruz ya bunların hepsini bir kenara atmak lazım. Bölgedeki mesele bir siyasi alt üst oluş meselesidir. Ve buradan bütün bölge halkları olarak siyasi çözümler bularak sonuçlar elde edeceğiz.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA