23 Haziran 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

TSK'dan flaş açıklama

Genelkurmay Başkanlığı'ndan operasyona ilişkin açıklama geldi.


Türk Silahlı Kuvvetleri, Fırat Kalkanı operasyonuna ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada 20 DAEŞ'li teröristin öldürüldüğü belirtildi.

Fırat Kalkanı operasyonu Suriye sınırımızı teröristlerden korumak için başlatılmıştı. Türk birliklerine ÖSO destek veriyor.

Türk Silahlı Kuvvetlerinden (TSK) yapılan bilgilendirmeye göre, DAEŞ  başta olmak üzere terör örgütlerinin oluşturduğu tehdit bertaraf edilerek, hudut  güvenliğini artırmak ve koalisyon güçlerine destek vermek amacıyla 24 Ağustos'ta  başlatılan "Fırat Kalkanı Harekatı" sürüyor.

Harekatın 56. gününde muhalif unsurlardan oluşan Özel Görev Kuvvet  Grubu, karadan ve havadan sağlanan yoğun ateş desteğiyle Mare'nin doğusunda yer  alan El Cabiriyah, Ak Burhan, Vash ve Ghuz"da büyük ölçüde kontrolü sağladı. DEAŞ  ile düşük yoğunluklu çatışmalar devam ederken, yerleşim yerlerinde mayın ve el  yapımı patlayıcı (EYP) temizliği yapılıyor. 

2 muhalifin şehit olduğu 12 muhalifin ise yaralandığı çatışmalarda,  destek sağlayan TSK unsurlarında herhangi bir zayiat yaşanmadı.

Muhalif unsurlarca, harekatın başlangıcından bu yana 150 yerleşim  yerinde  bin 240 kilometrekare alanda kontrol sağlandı. Gün içerisinde 88 DEAŞ  hedefine atış yapılarak terör örgütü baskı altında tutuldu ve Özgür Suriye  Ordusu"nun ileri harekatı desteklendi. 

Türk Hava Kuvvetlerine ait uçaklar tarafından Mazraat Al Uyun, Ghuz,  Shudud ve Hacı Küşah"daki DEAŞ unsurlarına ait 2 savunma mevzisi, bir komuta  kontrol merkezi ve bir cephanelik imha edildi. 

Koalisyon güçleri tarafından ise Kar Kalbayn, Ghuz, Hassajik ve  Tiltanah"da tespit edilen DEAŞ unsurlarına yönelik yapılan 11 hava harekatı  sonucunda 20 DEAŞ  mensubu etkisiz hale getirildi, 2 savunma mevzisi ile 3 araç  imha edildi.

DEAŞ"tan temizlenen bölgelerde muhaliflere destek sağlayan patlayıcı  madde tespit ve imha timleri, harekatın başlangıcından bugüne kadar 31 mayın ve  çoğu tuzaklanmış bin 186 EYP"yi etkisiz hale getirdi.  0

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA