23 Haziran 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Türk işletim sistemi Pardus evlere giriyor

TÜBİTAK öncülüğünde geliştirilen Pardus’un 2013 sürümü bugün kullanıma sunuldu.


Ücretsiz işletim sistemi Pardus, kamu ve KOBİ’lerin yanı sıra evlerde de kullanılabilecek.  Artık Linux’taki tüm gelişmeler anında Pardus’a da yansıyacak. FATİH projesi çerçevesinde 85 bin akıllı tahtada kullanılan sistem, önümüzdeki süreçte dağıtılması planlanan 550 bin akıllı tahtada tek başına kullanılacak. TÜBİTAK Başkanı Prof. Yücel Altunbaşak, ‘Pardus öldü, emekler çöpe atıldı’  iddialarının doğru olmadığını aksine Pardus’un çok daha önemli bir proje haline getirilerek, tüm ülkeye yayılmasını hedeflediklerini söyledi.

TÜBİTAK Başkanı Altunbaşak,  ULAKBİM Müdürü Ahmet Kaplan ve Pardus Proje Yöneticisi Abdullah Erol ile birlikte, Türkiye’nin yerli işletim sistemi Pardus’un 2013 sürümünün başlaması dolayısıyla bir basın toplantısı yaptı. Altunbaşak, Pardus’un zaman içinde çok daha önemli bir noktaya geleceğini, 2-3 ay içinde çok büyük açılımlar yapılacağını söyledi. Ancak şu aşamada bunların neler olduğu konusunda bilgi veremeyeceğini belirten Altunbaşak, “Pardus ölmediği, emekler boşa gitmediği gibi daha da büyüyecek” diye konuştu.

İYİLEŞTİRMELER ANINDA YANSIYACAK!

Pardus konusunda bir felsefe değişikliğine gittiklerini ifade eden Altunbaşak, 2003 yılında başlayan Pardus’un 2012 yılına kadar bilimsel bir proje olduğunu vurguladı. Ama artık Pardus’u kamu ve KOBİ’lerden başlayarak yaygınlaştırmayı hedeflediklerini açıkladı.  Bugüne kadar Pardus’un ana gövde Linux’tan biraz ayrıldığını, oradaki iyileştirmelerin Pardus’a yansımasında sıkıntı yaşandığını anlatan Altunbaşak, yeni sürümle birlikte bu sıkıntının tamamen ortadan kalktığına dikkat çekti. “Linux’ta yapılan her türlü ilerleme otomatikman Pardus’a da yansıyacak” dedi.

TÜBİTAK SERTİFİKASINI ALAN HİZMET VEREBİLECEK!

Pardus’u kritik bir kütleye ulaştırmak için ULAKBİM bünyesine aldıklarını anlatan Başkan Altunbaşak, Pardus ile ilgili en büyük sorunun, bir sıkıntı çıktığında kullanıcıların ulaşabilecekleri bir adresin bulunmaması olduğuna dikkat çekti. Bu sorunu aşmak için Pardus ile ilgili eğitim, destek ve program sağlayıcı özel firmaların devreye girebilmesi için TÜBİTAK’ın sertifikasyon vereceğini açıkladı. Bu sertifikayı almaya hak kazanan firmaların önümüzdeki süreçte kullanımı yaygınlaşacak olan Pardus’la ilgili hizmet verebileceğini vurguladı. Türkiye’de KOBİ sayısının 1 milyonun üzerinde olduğuna dikkat çeken Altunbaşak, özel sektörün bu alana girmek isteyeceğini söyledi.

PARDUS NEDİR?

TÜBİTAK öncülüğünde geliştirilen Pardus, Linux tabanlı bir işletim sistemi. Şimdiye kadar 5 ana ve 2 kurumsal sürümüyle kullanıcılarıyla buluşan Pardus 2013’te ise, kamu kurumları ve KOBİ’lerin güvenle kullanabileceği, yüksek performanslı, Türkçe destekli uygulamalar yer alırken, sürekli güncel ve güvenli, düşük maliyetli, işlevsel olarak tanımlandı.

Bugüne kadar FATİH Projesi kapsamında 85 bin akıllı tahtanın yanı sıra Milli Savunma Bakanlığı’nda 9 bin 500 kullanıcılı sistem Pardus’a taşındı. İstanbul Su ve Kanalizasyon İşletmesinde 1500 bilgisayarın Pardus’a göçü tamamlandı. Yıl sonuna kadar Genelkurmay Başkanlığı Sağlık Komutanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu, Adalet Bakanlığı ile Türkiye Yeminli Mali Müşavirler, Muhasebeciler Odasının (TÜRMOB)  da taşınması bekleniyor.

EV KULLANICILARI?

Ev kullanıcıları için özel bir sürüm olmasa da kurumsal sürüm üzerine istedikleri uygulamaları ekleyerek özelleşmiş işletim sistemine sahip olabilecekler. Ev kullanıcılarından zaman içinde gelecek istekler ile yazılım havuzu hızla geliştirilecek ve problemlerine yanıt verilecek.

PARDUS PORTAL BAŞLIYOR

Kamu ve özel kurumlarla birlikte ev kullanıcılarına yönelik sosyal bir platform oluşturma hedefiyle Pardus Portal da kuruldu. Portal, sürekli yaşayan,g üncel tutulan ve etkileşim içinde kullanıcılarıyla büyünleşecek. Haberler, duyurular, forum, blok, wiki gibi sosyal uygulamaların yanı sıra TÜBİTAK tarafından üretilen tüm belgeler, çAğrı merkezine sorulan sorular ve yanıtları, Linux dünyasına ilişkin haberler, yeni geliştirilen uygulamalar ve kullanımları, yardım belgeleri, TÜBİTAK tarafından Pardus özelinde geliştirilen uygulamalar ve yol haritaları da portal üzerinden paylaşılacak.

HÜRRİYET

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA