23 Haziran 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

ABD'den bir açıklama daha

Amerika, Musul hakkında insiyatifin Irak hükümetinde olduğunu belirtti.


Irak ile yaşanan Musul tartışmasına yönelik ABD'den bir açıklama daha geldi. Açıklamayı yapan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü çarpıcı sözler sarfetti.

Amerika'dan yapılan açıklamada Musul operasyonuna katılacakları ABD'nin değil Irak yönetiminin karar vereceğini belirtti.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü John Kirby, Musul'un terör örgütü DAEŞ'tan geri alınması için düzenlenecek operasyonun nasıl yapılacağına ve kimlerin katılacağına Irak'ın karar vereceğini söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı sözcüsü Kirby, Türkiye ile ABD arasında Musul operasyonu ile ilgili doğrudan bir görüşme olmadığını da belirtti.

ABD'li sözcü John Kirby, başkent Washington'da düzenlediği günlük basın toplantısında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

"TÜRKİYE İLE DOĞRUDAN TEMAS HALİNDE DEĞİLİZ"

Kirby, "Operasyon hakkında Türkiye ile doğrudan temas halinde değiliz. Bir kez daha söyleyeyim, Musul'un kurtarılması kampanyası bir Irak planı. Bu operasyona katılacak güçlerin bileşimine Irak hükümeti karar verecek, ABD yönetimi değil. Bunu biz belirlemiyoruz ve düzenlemiyoruz. Bu Başbakan İbadi'ye kalmış bir şey" şeklinde yanıt verdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Kirby, Irak Başbakanı Haydal el İbadi'nin Türk askerinin operasyonda yer almasına olumsuz baktığının anımsatılması üzerine, "Bu Türk ve Irak hükümetleri arasında, bizim de konuşarak çözüme varmalarını desteklediğimiz bir sorun" şeklinde konuştu.

NTV

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA