23 Haziran 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

ABD'den Türkiye'ye teşekkür

ABD'den Musul operasyonu ile ilgili önemli açıklamalar geldi.


ABD Başkanı Barack Obama'nın DAEŞ ile Mücadele Özel Temsilcisi McGurk sosyal medya hesabından Musul ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

McGurk, Musul operasyonunun yanı sıra DAEŞ'i Dabık'tan çıkaran Türk birlikleri ve ÖSO'ya teşekkürlerini iletti.

McGurk'un açıklamasında dikkat çeken detaylar ise Türk askerlerinin eğittiği Ninova Gönüllüleri'ne başarılar dilemesi ve ABD'nin de operasyonda aktif olarak yer aldığını belirten mesajları oldu. İbadi, operasyonun başladığını duyurmak için yaptığı açıklamada Peşmerge güçlerinden, Türkiye'nin eğittiği Musullu yerel güçlerden oluşan Ninova Muhafızları'ndan ve Şii milis gücü Haşdi Şabi'den söz etmemişti. ABD Savunma Bakanı Ashton Carter da Musul"u DEAŞ"tan kurtarma operasyonunun, örgütün kalıcı olarak yenilgiye uğratılmasına yönelik kampanyanın dönüm noktası olduğunu belirtti.

ABD"NİN IŞİD (DAEŞ)"e karşı koalisyondaki temsilcisi McGurk, Musul operasyonuna katılan Irak güvenlik güçleri ve peşmergeye desteğini bildirirken, Dabık"ı IŞİD"den kurtaran ÖSO ve Türkiye"ye de teşekkür etti.

ABD"nin IŞİD"e karşı uluslararası koalisyon özel temsilcisi Brett McGurk, twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Bu gece Başbakan İbadi, IŞİD teröristlerinin elinde geçen iki karanlık yılın ardından Musul"un kurtarılması için büyük operasyonu başlatma emri verdi" diyerek, Musul Harekatı"na olan desteğini bildirdi. McGurk ayrıca, "Kahraman Iraklı güçlerin, Kürt peşmergelerin ve Ninova gönüllülerinin yolunu Tanrı açık etsin. Bu tarihi operasyonda sizinle birlikte olmaktan gurur duyuyoruz" ifadesinde bulundu.

McGurk, Suriye"de Türk Silahlı Kuvvetleri"nin desteğiyle DAEŞ"e karşı savaşan Özgür Suriye Ordusu"nun (ÖSO) Dabık"ı ele geçirmesinden de bahsetti. "Birden fazla cephede IŞİD"e karşı baskıyı artırıyoruz" yorumunu yapan McGurk, ABD Savunma Bakanlığı"nın bugün Dabık"la ilgili yayınladığı duyuruyu paylaştı.

"MÜTTEFİKİMİZ TÜRKİYE"NİN GÜÇLÜ DESTEĞİYLE…"

ABD Savunma Bakanlığı"nın açıklamasında ise, Suriyeli muhalif güçlerin Suriye"nin Dabık köyünü DAEŞ kontrolünden kurtarmasından duyulan memnuniyet dile getirilerek, harekata "müttefikimiz Türkiye"nin güçlü desteğinin sağladığı katkıya" değinildi. "Bu olay, o barbar topluluğa (DAEŞ"e) karşı elde edilen en son askeri netice olmanın ötesinde, Dabık ayrıca IŞİD için simgesel bir öneme sahipti. O topluluk, Dabık"ta korkunç felaketlere neden olmuş, İngilizce yayınladıkları dergiye bu köyün adını vererek, sözde halifeliklerinin nihai zaferinin yerinin burası olacağını iddia etmişlerdi. Buranın kurtarılması için savaşan Suriyelilere ve operasyonu yakından koordine eden müttefikimiz Türkiye"ye teşekkür ediyoruz" denildi.

HÜRRİYET

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA