23 Haziran 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Esad'dan Türkiye açıklaması

Esad, Fırat Kalkanı operasyonuna tepki gösterdi.


Esad, Fırat Kalkanı operasyonunun uluslararası hukuka aykırı bir işgal olduğu değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye'nin sınır hattını korumak için başlatılan Fırat Kalkanı operasyonuna ilişkin Esad yöetiminin yaptığı bu açıklamaya hükümetten gelecek yanıt bekleniyor.

Rus Komsomolskaya Pravda gazetesine röportaj veren Suriye'deki Şam rejimi 12000 nin liderine göre, ülkesindeki iç savaş artık Rusya ve Batı arasında bir çatışma oldu.

Moskova yönetiminin Ankara'nın Suriye politikasını değiştirmesini umduklarını vurgulayan Esad, "Suriye'nin tek ümidi Rusya ve Türkiye arasındaki yakınlaşma" dedi.

Ancak Esad Türkiye'yi suçlamayı da sürdürdü, Türkiye'nin Fırat Kalkanı Operasyonu'nun uluslararası hukuka aykırı bir 'işgal' olduğunu savundu.

Şam rejimi lideri, haftalardır kuşatma altında tuttukları Halep'i muhalif güçlerden almanın teröristleri Türkiye'ye geri püskürtecek bir sıçrama tahtası sağlayacağını söyledi. Esad "Teröristleri geldikleri yer olan Türkiye'ye sürmek ya da öldürmek için bu bölgeyi temizlemeye devam etmek zorundasınız. Başka bir seçenek yok. Halep, bu hamle için çok önemli bir sıçrama tahtası olacak" dedi.

Röportaj, uluslararası medyaya İngiliz Reuters ajansı tarafından duyuruldu.

Rusya, halihazırda Suriye'deki Şam rejiminin en güçlü destekçisi konumunda ve son bir haftada attığı adımlarla ülkeye kalıcı olarak yerleşiyor.

Beşar Esad'ın mutlak şekilde iktidarı bırakmasını isteyen Ankara ise, 24 Kasım 2015'te sınır ihlali yapan Rus uçağının düşürülmesi sonucu köprüleri attığı Moskova ile ilişkileri onarıyor. ABD ve Batılı müttefiklerle aynı cephede yer alan Türkiye, 24 Ağustos'ta IŞİD'lileri temizlemek için Suriye'ye sınır ötesi harekat başlatmıştı.

İki ülkenin Suriye krizindeki pozisyonu farklı olsa da ekonomik ve enerji işbirliği anlaşmaları peş peşe imzalandı. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 9 Ağustos'ta St. Petersburg'da Rusya lideri Vladimir Putin'le buluştu. Putin ise, hafta başında İstanbul'da Erdoğan'la görüştü. Liderler, Ağustos ayında yaptığı açıklamalarda ilişkilerde yeni bir sayfa açıldığını söylemişti.

Suriye'de 12 Eylül'de ilan edilen geçici ateşkesin bir hafta sonra çökmesiyle karşı karşıya gelen ABD ve Rusya, yarın yeniden masaya oturuyor. İsviçre'nin Lozan kentindeki zirvede Türkiye ve Suudi arabistan da yer alacak.

MİLLİYET

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA