20 Haziran 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Lozan'da dörtlü kritik zirve!

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, aralarında Türkiye'nin de buunduğu ülkelerle bir toplantı gerçekleştirileceğini ifade etti.


Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov CNN televizyonuna verdiği röportajda çok önemli açıklamalarda bulundu. Lavrov, Suriye üzerinde etkisi bulunan ülkelerle birlikte Suriye'nin geleceği ile ilgili bir toplantı yapacaklarını ifade etti. 

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, "Görüşmenin, Rusya-ABD anlaşmasındaki ilkelere dayanarak ciddi bir diyalog başlatmasını umuyorum. Bir önceki anlaşma geniş biçimde kabul gördü ancak gerçekte hiçbir zaman başlamadı" dedi.

Görüşmenin yeni bir ateşkes sağlanması amacıyla gerçekleştirileceğini belirten Lavrov, toplantının Genel bir oturum değil, iş görüşmesine benzeyen dar formatta gerçekleşeceğini söyledi.

Öte yandan Lavrov, ABD'nin anlaşma kapsamındaki ılımlı muhalifleri eski adı El Nusra Cephesi olan Fetih El Şam'dan ayırt etme yükümlülüğünü yerine getirmek istemediğini vurguladı. Lavrov, "ABD'lileri teröre destek vermekle suçlamak istemiyorum ancak El Nusra ile ilgili eylemleri beni son derece şüphelendiriyor" ifadelerini kullandı.

RUS DIŞİŞLERİ: GÖRÜŞME LOZAN'DA YAPILACAK

Reuters'in acil koduyla geçtiği haberde, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin İsviçre'nin Lozan kentinde Suriye'deki krizi tartışmak adına bir toplantıya katılacağı bildirildi.

İki meslektaşın, Suriye'deki durumun göz önünde bulundurulacağı, bölgede atılabilecek başka hangi adımların olabileceğinin konuşulacağı toplantıda Suriye ve Türkiye'den de temsilcilerin bulunacağıyla ilgili mutabık oldukları söylendi.

Milliyet

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA