23 Haziran 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Rusya'dan kritik Suriye açıklaması

Lozan'da gerçekleşecek kritik Suriye Zirvesi öncesi Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova önemli açıklamalarda bulundu.


Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova, her hadta olağan olarak düzenlenen bilgilendirme toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Zaharova, Suriye başlığında düzenlenecek olan ve Lozan'da gerçekleşmesi planlanan ve 4 ülkenin katılımda bulunacağı kritik zirveye 4 ülkenin Dışişleri Bakanları ve Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura'nın katılmasının planlandığını ifade etti. Maria Zaharova, gerçekleşecek zirvenin ana hedefinin ise Suriye'de ateşkesi sağlamak olduğunu belirtti. Zaharova konuşmasına şu şekilde devam etti:

 "Lozan formatının başarılı olması için bütün büyük oyuncuların bazı yükümlülükler üstlenmesi ve sahadaki güçlerin ateşkese uyması için gerekli çalışmayı yürütmesi gerekecek. Başarı durumunda, Suriye krizinde siyasi çözümün yeniden başlaması için ön koşullar oluşturulmuş olur." dedi.

Konuşmasında Halep'teki duruma da değinen Zaharova, Rusya, Esed rejimi ve BM'nin oradaki durumun çözüme kavuşması için seçenekler aramaya hazır olduğunu dile getirdi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, dün CNN International kanalına yaptığı açıklamada, Rusya, ABD, Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar'ın toplantıya katılması gerektiğini söylemişti.

Lavrov, bu toplantıyla geçen ay askıya alınan Rusya-ABD anlaşmasında yer alan prensipler temelinde bir diyaloğun başlatılmasını ümit ettiğini belirtmişti.

ABD Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada da Dışişleri Bakanı John Kerry"nin 15 Ekim"de İsviçre"nin Lozan kentine giderek, Suriye krizinin çözümü konusunda “önemli müttefiklerle” görüşeceği duyurulmuştu.

Hürriyet

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!



Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA