25 Mayıs 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Mazotun yarısını devletten

Başbakan Binali Yıldırım, çiftçiyi sevindirecek bir haber verdi.


Başbakan Binali Yıldırım, çiftçinin mazot ücretinin yarısının devlet tarafından ödeneceğini müjdeledi.

Ayrıca 184 mera sit alanı ilan edilerek hayvancılığın desteklenmesi sağlanacak. Başbakan tarım ve hayvancılıkta gelişimi gerçekleştirecek poltikaları tek tek açıkladı.

Dünyanın en zengin topraklarına sahip olan Türkiye, milli tarım politikasına imza atıyor. Başbakan Binali Yıldırım, dün İzmir"in Ödemiş ilçesinde çiftçiye peş peşe müjde verirken, bu sayede tarım ve hayavancılığın büyüyeceğini, vatandaşın ucuz sebze-meyve ve et yiyeceğini ifade etti. Gerçekleştirilen Milli Tarım Projesi Lansmanı ve Girişimci Kadın Çiftçiler Ödül Töreni"nde konuşan Yıldırım, “Gübre tarımda maliyeti en fazla arttıran bir unsur. İkinci ne, mazot. Gübreyle ilgili söyledim yüzde 23 indirim sağlandı. Mazotta da şimdi bir karar verdik. Çiftçinin kullandığı mazotunun yarısı kendinden yarısı bizden. Bol bol ekin. Allah bin bereket versin. Hayırlı uğurlu olsun” dedi.

184 OVA SİT ALANI OLACAK
Başbakan Yıldırım şunları söyledi: ‘"Tarımda havza bazlı üretime destek verilecek. Şimdiye kadar destekler veriliyordu ama şimdiki destekler daha bilinçli hale geliyor. Havza bazlı. Bu ne demek Türkiye"deki bütün ilçeler, iller tarım yapılan her yer tek tek masaya yatırıldı. Böylece 941 tane havza ortaya çıktı. Bu 941 havzada hangi ürünler yetişir. Pamuk, zeytin, arpa, yulaf, yonca, yem bitkileri nerede daha iyi yetişir Hangi ürün daha çok su ister, hangisi daha az su ister Bunları belirleyince iş kolaylaşıyor. 50 tane ürün var ama bizim için önemli sonuç alacak stratejik ürün hangileri 19 tane ürün belirledi Tarım Bakanlığı. Bu ürünler hangi havzalarda daha iyi yetişiyor, daha az maliyetle yetişiyor bunları dağıttı, onlara göre havza destekleri meydana geldi. 184 ovamız SİT ilan edilecek. Arazi toplulaştırması bir bakanlıkta, sulama başka bakanlıkta. Dolayısıyla burada istediğimiz gibi ilerleyemiyoruz. Araziler bölünüyor, bölünüyor. 10 parçaya, 20 parçaya bölündü kimseye faydası yok. Şimdi 7 milyon hektar araziyi 2023"e kadar toplulaştıracağız. Bu sefer ne olacak Ektiğiniz, biçtiğiniz alan bize karşılığını verecek. Emeğimizin karşılığını alabileceğiz. Toplulaştırma ve sulama işini tek bakanlıkta toplayacağız. O bakanlığın adı da Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı.”

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA