18 Haziran 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

TBMM'de ekonomi mesaisi!

Meclis'te ekonomiyi ilgilendiren 4 önemli konu için harekete geçilecek.


Meclis'i hareketli günler bekliyor. OHAL ve Kanun Hükmünde Kararnamelerle ilgili düzenlemelerin yanı sıra ekonomik adımlarda TBMM'nin gündeminde olacak.

TBMM'de ilk olarak bütçe görüşmeleri yapılacak, sonrasında ise Patent Kanunun çıkarılması bekleniyor. Taşınır Rehni Kanunu ve Bilirkişi kanun tasarısı da Meclis'e gelecek.

Öncelik verilen düzenlemeler şunlar:

2017 Bütçesi"nin 17 Ekim"e kadar Meclise sunulması gerekiyor. Hazırlıkların yapıldığı bütçenin, gelecek hafta başına bırakılmadan bu hafta Meclise gönderilmesi gündemde. Bütçedeki rakamlar, OVP ışığında şekillendi. Önümüzdeki yıl ekonomide yüzde 4.4"lük büyüme oranı hedefleyen hükûmet, işsizlik oranını yüzde 10.2"ye çekme planı yaptı. Enflasyonu yüzde 6.5"e indirmek ve ihracatı 153 milyar doların üzerine çıkarmak da, bütçenin stratejik hedefleri arasında bulunuyor.

PATENT KANUNU ÇIKARILACAK
Öncelik verilecek ve yasalaştırılacak bir diğer düzenleme Patent Kanunu. Patent Kanunu ile sanayide yerli üretimin hızlandırılması hedefleniyor. Düzenlemeyle, marka, coğrafi işaret, tasarım, patent, faydalı model ile geleneksel ürün adlarına ilişkin haklar korunacak. Teknolojik, ekonomik ve sosyal ilerlemeyi hızlandıracağı belirtilen düzenlemeyle, marka tescil süreçleri basitleştirilerek kısaltılıyor. Coğrafi işaretlerde tescil maliyetleri düşürülürken, ilan ücreti kaldırılıyor. İncelemesiz patent sistemi kaldırılırken, 5 yıl kesintisiz kullanımına ara verilen markalar iptal edilebilecek. Tescilli markanın koruma süresi, başvuru tarihinden itibaren 10 yıl olacak. Bu süre 10"ar yıllık dönemlerle yenilenebilecek.

TAŞINIR REHNİ KANUNU
2017 yılında hedeflerin tutturulabilmesi için üretim ve yatırım en önemli hassasiyetler olarak öne çıkıyor. Ticari İşlemlerde Taşınır Rehni Kanunu Tasarısı da, işletmelerin finansmana erişimini kolaylaştıracak kritik adımlardan biri olacak. Düzenleme, rehne konu taşınırların kapsamını genişletirken, aleniyetin sağlanmasını, rehnin paraya çevrilmesinde alternatif yolları sunmayı amaçlıyor. Tasarı, 1 Ocak 2017"de yürürlüğe girecek.

BİLİRKİŞİLİK KANUN TASARISI
Meclisin gündemine gelecek bir diğer düzenleme “Bilirkişilik Kanun Tasarısı” olacak. Bilirkişilerin hazırladığı raporlar, ekonomi camiasında da tartışmalara yol açıyordu. Düzenleme, ilk defa bilirkişilik konusunda kurumsal bir yapı kurulmasını içeriyor. Bilirkişilerin nitelikleri, bilirkişiliğe kabulleri, uyacakları kurallar düzenlemede yer alıyor.

TÜRKİYE 0

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA