22 Haziran 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Erken emeklilik yasası ve şartları çıkar mı?

Erken emeklilik çıktı çıkacak derken kısmi erken emeklilik gelmeye devam ediyor. Ancak geniş çaplı bir emeklilik bekleniyor.


Erken emekli olmak isteyenler, kurulacak yeni hükümetin kendileri için bir çalışma yapmasını hayal ediyor.

Erken emeklilik ile ilgili henüz bir haber gelmedi...

Yaşa takıldığıı için emekli olamayanlar ile bayram ikramiyesi bekleyen emeklilerin talepleri yasa oluyor. Hem  emeklileri hem de emekli olmak isteyenleri ilgilendiren yasa teklifleri Meclis'te. Emeklilere yılda 2 ikramiye ödenmesi Meclis'e taşınırken; yasa teklifleri arasında erken emeklilik yolunu açacak 2 düzenleme yer alıyor. İşte Meclis'in önümüzdeki dönemde ele alacağı düzenlemeler: Emeklilere yılda 2 defa Ramazan ve Kurban bayramlarında olmak üzere almakta oldukları aylık tutarında ikramiye ödenmesi için yasa teklifi verildi. Emeklilikte yaşa takılanlar için de yasa teklifi hazırlandı. Teklif, sigorta süresi ve prim gün sayısını doldurmuş ve yaşlılık aylığının bağlanması için yaş koşulunu bekleyenlerin emekli olmasını öngörüyor. Çalışan kadınların sigortalı olmadan önce yaptıkları doğumlar için de borçlanmalarına olanak sağlanması için kanun teklifi verildi. Çiftçilerin zirai üretimde kullandıkları motorindeki Katma Değer Vergisi ve Özel Tüketim Vergisi'nin sıfırlanması için de teklif hazırlandı.

Dolardaki rekor artış maaşları eritti: Doların, lira karşısında tüm zamanların rekorunu kırarak 2.87 lirayı aşması ücret ve maaşları eritti. Yükselen Dolar kuruyla Ağustos'ta asgari ücret 350 doların, en düşük öğretmen maaşı 950 doların altına geriledi. işçi emeklisi aylığı ise 326 dolara kadar düştü. Son bir ayda siyasi gelişmelerle hızla yükselen ve 2.87 lirayı aşan dolar, Türkiye'deki maaşları da eritti. Temmuz ayındaki kura göre 371 lira olan asgari ücret, Ağustos'ta 348 dolar geriledi. En düşük öğretmen maaşı olan 2 bin 681 lira, Temmuz ayında 996 dolar düzeyindeyken, Ağustos'ta 934 dolara düştü. En düşük doktor maaşı olan 3.734 liranın dolar karşılığı da, Temmuz'da 1.388 dolar, Ağustos ayında ise 1.301 dolara geriledi.

Yeni Milletvekilleri Seçilemezlerse Emekli Maaşı Alamayacaklar: Vekillere sağlanan emeklilik hakkından yararlanabilmek için 2 yıl süreyle vekillik yapmak gerekiyor. Yeni vekiller tekrar seçilemezse bu haktan sahip yararlanamayacak. Koalisyon görüşmelerinin başarısızlıkla sonuçlanması en çok 7 Haziran seçimlerinde Meclis'e giren 400 yeni milletvekilini etkileyecek. Bu yılın sonuna kadar yapılması beklenen erken seçimde tekrar seçilemeyen yeni milletvekilleri, büyük bir hayal kırıklığı yaşayacak. Vekillere sağlanan emeklilik hakkından yararlanabilmek için 2 yıl süreyle vekillik yapmak gerekiyor. Yeni vekiller tekrar seçilemezse bu haktan yararlanamayacak. Mevzuata göre, milletvekillerine sağlanan emeklilik hakkından yararlanabilmek için 2 yıl süreyle vekillik yapmak gerekiyor. Bu süreyi tamamlayanlar, yaş ve prim günü koşulunu da yerine getirdikleri takdirde milletvekili emekli aylığına hak kazanıyorlar. Yaş ve prim günü koşulunu tamamlamamış olanlar ise bu koşulları yerine getirdikleri tarihten itibaren milletvekili emekli aylığı alabiliyor. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA