21 Mayıs 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Kültür Sanat Sezonu başladı

İBB Kültür Daire Başkanlığı'na bağlı müdürlüklerin düzenlediği etkinlikleri içeren barkovizyon gösterisi konuklar tarafından büyük alkış aldı.


Ekranda Kültür Daire Başkanlığı"nın konserden tiyatroya düzenlediği etkinlikler seyirciyle paylaşıldı.

Geceye, İBB Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Süha Uygur, Necla Uygur, Erhan Yazıcıoğlu,  Serkan Çağrı, Coşkun Sabah, Müşerref Akay,  Hüner Çoşkuner, Züleyha, İlkim Karaca, Özcan Ünlü, Nur Ertürk, Yaşar Alptekin, Mithat Körler, Gülper Refiğ, İzzet Altınmeşe, Hülya Süer,  Safa Önal, Ali Kocatepe, Murat Kekilli, Ahmet  Yenilmez, Baha, İpek Açar, Arzu Peker, Cenk Eren, Mehmet Akif Ersoy"un torunu Selma Argon, Bedri Ayseli, Hilal Özdemir, Melihat Gülses, Necip Gülses gibi birçok ünlü isim katıldı.

Programın açılış konuşmasını İBB Meclis Başkan Vekili Ahmet Selamet gerçekleştirdi. Yoğun programı sebebiyle davete katılamayan İBB Başkanı Kadir Topbaş"ın selamını ileten Selamet, İBB Kültür Daire Başkanlığı"nın geçmişten bugüne uzanan başarı dolu serüvenini paylaştı.

Selamet, ‘İstanbul eğer bir ülke olsaydı dünyanın en kalabalık 70. ülkesi olacaktı. Böyle bir şehre hizmet veriyoruz. Bizim için büyük gurur. İstanbul"u klasik belediyecilik anlayışı ile yönetmiyoruz. Bu yönetim anlayışı Sayın Cumhurbaşkanımız ile başladı. 1994 yılında başlayan bu süreçte önemli adımlar atıldı. Bizde aynı anlayışla İstanbulluların hayatını kolaylaştırmaya, İstanbul"a hizmet etmeye devam ediyoruz" açıklamasında bulundu.

25 BİNİ AŞAN KAPASİTE, 30 BİN 447 KÜLTÜREL ETKİNLİK!

Son 12 yılda İstanbul"da kültür-sanat alanında çok önemli işler başarıldığını belirten Selamet ‘Hedefimiz yatırımlarımızla İstanbul"u bir kültür ve turizm kenti yapmak. İstanbul"a yeni kültür merkezleri kazandırıyoruz. 2004 yılında 4 kültür merkezi vardı. 12 yılda 39 yeni kültür merkezi yaptık. Kültür ve sanatı şehrin dört tarafına yaydık.  1420 olan koltuk kapasitesi 25 bini aştı. Yeni müzeler, yeni sahneler, yeni kongre merkezleri... 2004 yılından bugüne 30 bin 477 kültürel etkinlik gerçekleştirdik.  Cemal Reşit Rey Konser Salonu"nda 2004"ten bugüne kadar 1451 konser icra edildi. Şehir tiyatrolarımızda 2004"ten bu yana farklı 397 oyun 20 bin 953 seans sergilenmiştir. Oyunların yüzde 57"si yerli oyundur. Artık İstanbul"da kültür-sanat herkes için ulaşılabilir olmuştur. Ayrıcalık olmaktan çıkmıştır. Büyük oranda halka ulaşmıştır" sözleriyle sayısal verilerle yükselen ivmeyi anlattı.

Selamet, sözlerini ‘Şu an 24 saat yaşayan bir kültür başkentinden söz ediyoruz. Özellikle etkinlikler yıl boyu sürüyor. Uluslararası etkinliklerin adresi olmuştur İstanbul. Yapacaklarımız bununla sınırlı değil. Daha yapacak çok projemiz var. Tiyatrodan kongreye, her alanda daha da hissedilir olacağız. Bu yüzden salonlarımızda standartlarımızı yükseltiyoruz, konforu arttırıyoruz. Dünya standartlarını yakalıyoruz. Yerli tiyatro yazarlarını teşvik ediyoruz. Yarışmalar düzenliyor, ödüller veriyoruz. Geleneksel Türk tiyatrosunu yeniden canlandırıyoruz" diyerek noktaladı.

‘KENDİ KÜLTÜRÜMÜZLE BESLENİRSEK, DAHA DİK DURURUZ"

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanı Abdurrahman Şen, konuşmasında kendi kültürümüzden beslenmenin önemini vurgulayarak ‘İstanbul Büyükşehir Belediyesi kültür birliği yıllardan beri alışılagelmiş, gelenek hale getirilmiş biçimde İstanbul"un tarihine, kültürüne, misyonuna, sanatına, estetiğine her şeyine yaraşacak bir anlayışla geçmişten kopmadan geleceğe taşınacak bir anlayışla etkinlikleri yapmayı sürdürüyor. İstanbul"a layık olmak birinci prensibimiz. Zaman zaman bazı dostlarımıza hitap ettiğimiz gibi Nedim"in İstanbul"a baktığı gibi Yahya Kemal"in, Necip Fazıl"ın Nazım Hikmet"in İstanbul"a baktığı gibi bakmaya gayret ediyoruz. Müzik ve tiyatrodaki dostlarımızla konuşurken daha çok tekrar ettiğimiz ve fazlasıyla ihtiyacımız olduğuna inandığımız kendi kültürümüzden beslenmeyi esas alıyoruz. Çünkü kendi kültürümüzle beslendiğimiz oranda evrensel alanda daha güç ve dik duracağımızı sağlam duracağımızı biliyoruz, görüyoruz, inanıyoruz ve bu doğrultuda tamamen yerli bir bakış açısıyla ilerliyoruz" şeklinde konuştu.

Yerli müziğe sahip çıkmanın önemini vurgulayan Şen ‘Biraz evvel salonda da şahit olduğunuz gibi ne yazık ki birçok yerde bu özellikle lokantalarımız, restoranlarımız, bize hep bir iyi olmayan örnekleriyle müzikler sunuyorlar. Oysa ki İstanbul müziği dinlesek ruhumuzu da yerli olarak kendi estetiğimizle desteklemiş olacağız. Buna dikkat edelim diye artık her yerde ‘Bize yabancı müzik çalmayın, yerli müzik çalın" diye söylüyoruz. Yabancı müziği de elbette tercih ettiğimiz ortamlarda dinleyeceğiz, ama genel ortamlarda yerli müziğimizin çalınmasını tercih ediyoruz" açıklamasında bulundu.

Abdurrahman Şen, sanatçılarımıza sahip çıkmanın gerekliliğini belirterek ‘İBB Kültür birimi olarak vefanın bir semt adı olmadığını her fırsatta göstermeye gayret ediyoruz. Mağdur durumdaki sanatçılarımızdan, adı unutuluyor gibi görünen sanatçılarımızın hala yaşadıklarını, ürettiklerini ifade ediyoruz. Dün akşam bir program vardı. Orada Selahattin Alpay, İzzet Altınmeşe, Bedri Ayseli ve Belkıs Akkale.. Dördü birden sahneye çıktı.  İzleyenler hatırlayacak. Bir mini konservatuvar açıldı, dört eserle kapandı. Alana, izleyene, anlayana. Geçtiğimiz yıl gerçekleştirdiğimiz bir seri programla ‘Bir Nesli Yoğuranlar" adı altında o değerlerimize sağlıklarındayken sevgimizi, saygımızı gösterip ellerini öpmeye maddi manevi gayret gösterdik.  Pazar günleri ayda bir defa Türk Sanat Müziği, bir defa Türk Halk Müziği olmak üzere Cemal Reşit Rey"de ‘Pazar Konserleri" serisi başlattık. Bu yıl da sürdürmek istiyoruz.  Münir Nurettin ustaları, Bekir Sıtkı ustaları hatırlatmak istiyoruz. Hem de gündüz saatinde konser dinlemek için seçenek sunuyoruz" dedi.

Cemal Reşit Rey Konser Salonu"nun yeni programını açıklayan Abdurrahman Şen, ‘CRR"de bu yıl önemli programlarımız var. Emel Sayın Hanımefendi ‘Her Ay Bir Makam" konseri yapacak. Zafer Gündoğdu Bey nezaretinde bir halk müziği topluluğu her ay ‘Bizim Külltürlerimiz" başlığı altında Anadolu türkülerinden yöre yöre örnekler verecek. Yavuz Bingöl"ün geçen yıl başlatmış olduğu ‘Bin Yılın Ozanları"  bu yıl aynı şekilde devam edecek" diye konuştu.

KORE"DEN GELEN TURİSTLER %60 ARTTI!

Abdurrahman Şen, gerçekleştirilen işbirlikleri sonrası büyük başarılara imza atıldığını anlatırken ‘Gönül coğrafyamızı ilgilendiren her alanda bundan sonra daha fazla var olmaya, halklarımızı daha güçlendirmeye gayret ediyoruz. Daha ortaokul sıralarında hatırladığım merhum Abdurrahim Karakoç"un şiirinde bir soru vardı: ‘Bu hududu kimler çizmiş gönlüme. Dar geliyor gardaşım" diyordu.  Ve 2017"nin uluslararası etkinlikler açısından bir özelliğini paylaşmam gerekiyor. İstanbul"un Bussan ile 15., Saraybosna ile 20. Odessa ile 20., Japanya"nın Şimoneseki  45. Ve Kore Türkiye ilişkilerinin diplomatik olarak başlayışının 60. Yıldönümü 2017"ye toplanmış bulunuyor. Bu sebeple görüşmelerimiz devam ediyor.  İstanbul Kore olarak 2013"te başlayan işbirliğinden sonra bugüne kadar karşılıklı gerçekleştirdiğimiz etkinlikler oldu. Bu çerçevede Kore"de ilk defa Hacı Bektaş Veli"yi, Mevlana Celaleddin Rumi"yi anlattık, semah döndük ve Korelilerle bu kültürlerimizi paylaştık. 3 tane Edebiyat Sempozyumu gerçekleştirdik. Nasip olursa bu yıl dördüncüsü Aralık ayı içerisinde gerçekleştirilecek. İBB"nin Kore ile gerçekleştirdiği işbirliğinden sonra 3 yıl içinde Kore"den gelen turist sayısında %60 artış oldu" ifadelerini kullandı.

Şehir Tiyatrolarında da gelişimin süreceğini sözlerine ekleyen Şen ‘Şehir Tiyatrolarımız bu yıl edebi yönü daha kuvvetli metinlerle 4. Murat Reis Bey, Naşit Bey"in Hayatı"yla giriş yapıyoruz.  Gösteri sanatları atölyesi İSTKA (İstanbul Kalkınma Ajansı) ile yapmış olduğu proje anlaşması çerçevesinde halk kültürümüz üzerinde Erzincan, Muğla ve Mut bölgelerimizde araştırmalar , derlemeler yaptılar. Bunların somut hale getirilmesi kültürümüze ayrı bir katkı sağlayacak" dedi

15 Temmuz Şehitlerini anarak konuşmasını sonlandıran Abdurrahman Şen"in Sanatımıza, kültürümüze katkıda bulunan sizlere saygılarımızı sunuyoruz. Bu konuşma etrafında oluşturulan birliktelik, Türkiye"nin görüntüsü ve gerçek fotoğrafı budur. Ve tabii ilk videomuzda da gösterdiğimiz gibi bu ülke bir 15 Temmuz tuzağını atlattı. Bugün burada gönül rahatlığıyla buluşabildik, filmlerimiz motorlarını gönül rahatlığıyla çevirecek, perdelerimizi gönül rahatlığıyla açılacak, müzikler notalar gönül rahatlığıyla dökülecekse bunu 15 Temmuz şehitlerimize, İkinci Kurtuluş Savaşı"na borçluyuz. Şehitlerimizin önünde saygıyla eğilerek hepinizi bu güzelliğin devamı için birlikte, el ele omuz omuza, daha sanat dolu bir İstanbul için saygıyla, sevgiyle selamlıyorum." cümleleri uzun süre alkışlandı.

Abdurrahman Şen"in konuşması sonrasında Orkestralar Müdürlüğü Korosu sahne alarak ‘İstanbul Şarkıları"nı seslendirdi.  Gecenin finalinde sahneye çıkan sanatçılar hep bir ağızdan ‘Katibim", ‘Yangın Olur Biz Yangına Gideriz" gibi klasikleşmiş parçaları seslendirdi.

İBB SANATÇILARI TEKRAR AYAĞA KALDIRIYOR

Geceye konuk olarak katılan sanatçılar da İstanbul Büyükşehir  Belediyesi"nin kültür ve sanata katkıları hakkında övgü dolu sözler söyledi. ‘Hüner Coşkuner "Kültür sanat adına çok güzel gelişmeler yaşanıyor. Bir kere dahi olsa konser vermemiz, halkla bütünleşmek, sevgi alışverişinde bulunmak bizi ayakta tutuyor" dedi.

Serkan ÇAğrı ise ‘İBB programlarında çok çeşitli müziklerin ve sanatçıların olduğunu görürsünüz. Sanatçıları tekrar ayağa kaldırır bu programlar.  Birleştirici, sevgiye hasret kalan sanatçılara sevgi veren bir noktadalar. İstanbul"daki kültür- sanat politikası her yıl yepyeni sanatçıları dahil ediyor. Eski yıllarda konser vermek için çok fazla mekan yoktu. Kültür merkezleri çok azdı.  Konser veremediğimiz insanlar kültür sanata uzak yaşıyordu. Şimdi Sultanbeyli"den Kartal"a, Başakşehir"e kadar pek çok noktada kültür merkezleri var.  Bu etkinlikler insanın kültür sanatta bilgi edinme imkanını çoğaltıyor" açıklamasında bulundu.  İpek Açar da ‘Çok güzel şeyler yapılıyor. Yeni sezon açılışı için toplandık. Güzel etkinliklerle hep beraber olacağız." diyerek yeni projelerin sinyalini verdi.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA