20 Haziran 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

"Yunus Emre bir sevgi pınarıdır, insanlığı faydalandırmalıyız"

Uluslararası Yunus Emre Haftası dolayısıyla Almanya'nın başkenti Berlin'de 'Yunus Emre Buluşması' sempozyumu düzenlendi.
Uluslararası Yunus Emre Haftası dolayısıyla Almanya'nın başkenti Berlin'de 'Yunus Emre Buluşması' sempozyumu düzenlendi. Sempozyumda Mustafa Tatçı, Levent Bayraktar ve Semih Ceylan, Yunus Emre'nin yaşam ve felsefesi hakkında dinleyicilere bilgi verdi. Alman Yazarlar Birliği Başkanı İmre Török, Yunus Emre üzerinde Türk -Alman edebi ilişkileri hakkında konuştu.

    "YERYÜZÜNÜ DAHA YAŞANILABİLİR HALE GETİRMELİYİZ"

    Oturumun sonunda bir değerlendirme yapan Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, Yunus Emre'nin doğduğu ve yetiştiği topraklar olan Eskişehir'den Almanya'daki Türklere sevgi ve hürmet getirdiğini söyledi. Berlin'de yapılan Yunus Emre sempozyumunu önemli bir buluşma olarak nitelendiren Vali Tuna, Yunus Emre'nin de içinde bulunduğu gönül medeniyetini yeniden keşfederek anlamaya ve anlatmaya çalıştıklarını kaydetti. Yunus Emre'nin sözlerinden alıntılar aktaran Vali Tuna, "Diğer insanların ellerinden tutarak, yeryüzünü daha yaşanılabilir hale getirmek için hepimizin üzerinde sorumluluklar var." dedi.

    Yunus Emre'nin Yaradana olan sevgisinden dolayı dilinden dökülen söylemlerini Yaratılana bir armağan olarak nitelendiren Vali Tuna, Yunus Emre'nin sevgi pınarından bütün insanlığı faydalandırmak zorunda olduklarını ve bunu anlatmanın sorumluluğunu taşıdıklarını vurguladı. CİHAN 0

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA