22 Haziran 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Yesevi Türbesi önünde konser verecek!

Piyanist Tuluyhan Uğurlu, Kazakistan'da Türkistan şehrinde bulunan Hoca Ahmet Yesevi türbesi önünde konser verecek.


850 yıl önce aramızdan ayrılan Ahmet Yesevi türbesi önündeki konserde sanatçı bir ilki gerçekleştirecek ve türbenin önünde bugüne kadar verilen ilk konserde büyük Türk mütefekkiri Ahmet Yesevi için bestelediği eseri seslendirecek.  Ahmet Yesevi Üniversitesi"nin Türkistan Valiliğinden aldığı özel izinle 23 Eylül Cuma saat 15.00"da gerçekleşecek konsere üniversite öğrencileri ve Türkistanlılar katılacak.

20 Eylül Salı akşamı 2016 UNESCO 2016 Ahmet Yesevi Yılı dolayısıyla Türkiye Astana Büyükelçiliği ve Yunus Emre Astana Türk Kültür Merkezinin düzenlendiği konserle başkent Astana"da Kazak seyirci ile ilk kez buluşan Tuluyhan Uğurlu konserini dünyanın her yerinde kaybettiğimiz terör şehitlerine ithaf etti. Konserde çok duygusal anlar yaşadığını belirten sanatçı duygularını şöyle dile getirdi:

“Kardeşlerimizle buluştuk. Özü, sözü doğru, atalarımızın bize miras bıraktığı tüm erdemleri değiştirmeden yaşayan, çağdaşlık yolunda hızla ilerleyen Kazak kardeşlerimizle Ahmet Yesevi"nin ışığı ile aydınlandık. 22 Eylül Perşembe günü Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesi"nde vereceğim konserin ardından Yesevi"nin türbesi önünde çalmak ise benim için büyük bir düşün gerçekleşmesidir. Sanat hayatımın zirvesidir” diyor.

Tuluyhan Uğurlu sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Yesevi düşüncesi 12. yüzyıldan bu yana yalnızca Orta Asya"nın değil Kafkasların, Anadolu"nun ve Balkanların yani Türk dünyasının manevi iklimine ışık tutuyor. Dünyanın bu sıkıntılı döneminde Yesevi ışığına her zamankinden çok ihtiyacımız var. Kazakistan"la aramızda üç saat fark var. Cuma günü Türkiye"nin dört bir yanında Cuma namazı kılınırken, bizler Yesevi"nin yanı başında onun manevi dünyasının çemberi içine girmeye çalışıp, müziğin kanatlarında insanlık için dua edeceğiz.”  

Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA