20 Haziran 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

3 general ve 1 amirale tahliye!

15 Temmuz darbe girişiminin ardından tutuklanan 3 general ve 1 amiral için tahliye kararı verildi.


15 Temmuz'da gerçekleştirilen hain ve kanlı darbe girişiminin ardından bu kalkışmaya dahil olanlar hemen yargılanmaya başlamıştı. 15 Temmuz'un ardından birçok darbeci amiral ve general, tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu Cumhuriyet Savcısı Can Tuncay, yasa gereği 30 günde bir yapılan tutukluluk incelemesinde, 3 general, 1 amiralin, dosyada toplanan deliller çerçevesinde tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edilmesi yönünde görüş bildirdi.

Hakimlik ise  Tümgeneral Veli Yıldırım, Tuğgeneral Şener Yazıcıoğlu, Tuğamiral Ömer Mesut Ak'ın ‘Darbeci kanatla işbirliği yaptıklarına dair şüphe olsa da yeterli delil bulunmadığı" gerekçesiyle tahliyesine karar verdi.

Tahliye kararında, "Komuta ettikleri birliklerin darbe girişimine katıldıklarına dair herhangi bir tespitin bulunmaması, Darbeci askeri kanat tarafından hazırlanan sıkıyönetim direktif ekindeki sözde atama listesinde mevcut görevin devamına dair atama kararları hariç darbe teşebbüsüne katıldıklarına dair delil elde edilememesi atama kararlarına göre darbeci askeri kanatla fikir ve eylem birliği içerisinde olduklarına şüphe bulunsa da bu aşamada mevcut delillere göre ikametgah sahibi olmaları nazara alındığında adli kontrol uygulamasının ölçülü olacağı..." belirtildi.

Tümgeneral Veli Yıldırım darbe girişiminin ardından yapılan YAŞ toplantısının ardından emekli edilmişti. Tuğamiral Ömer Mesut Ak Olağanüstü Hal Kapsamında Alınması Gereken Tedbirler ile Bazı Kurum ve Kuruluşlara Dair Düzenleme Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile TSK'dan ihraç edilmişti.

Habertürk

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA