20 Haziran 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Gazeteciler Meclis'te

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Akdeniz ülkeleri gazetecilerinden oluşan heyeti kabul etti.


Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı İsmail Kahraman, Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM) tarafından düzenlenen "Tarihe ve Milli Birliğe Tanıklık Programı"nın konuğu, Akdeniz ülkeleri gazetecilerinden oluşan heyeti kabul etti.

TBMM Başkanlık Divanı Toplantı Salonu'nda Yunanistan, İtalya, Portekiz ve İspanya"dan gelen uluslararası basın mensuplarına hitap eden Kahraman, 15 Temmuz FETÖ darbe girişiminin yanı sıra Türkiye ve dünya gündemine ilişkin konular hakkında açıklamalarda bulundu.

Türk halkının 15 Temmuz"da demokrasisine, hükümetine sahip çıktığını ifade eden Kahraman, “milletimiz silahlı saldırıya, tanklara, kendi canlarıyla karşılık verdi. Cumhurbaşkanımızın televizyondaki çağrısı ile halk sokaklara indi, darbe teşebbüsü durduruldu. 241 şehit verdik, 2 binin üzerinde vatandaşımız yaralandı.  Türkiye tarihinde birçok darbeyle karşı karşıya kaldı, fakat 15 Temmuz"da yaşanan darbe girişiminin benzeriyle karşılaşmadı.” şeklinde konuştu.

Akdeniz ülkeleri basın heyetine OHAL uygulaması hakkında da bilgi veren Kahraman, OHAL"in hukuk devletlerinde olan bir hareket olduğunu belirterek, Fransa ve Almanya"nın da OHAL ilan ettiği örneğini verdi. FETÖ"nün dünyanın farklı ülkelerindeki yapılanmalarına ilişkin açıklamalarda bulunan Kahraman, FETÖ"nün sadece Türkiye"de değil dünyada da tehlike oluşturduğunu, her ülkenin bu yapılanmaya dikkat etmesi gerektiğine işaret etti. Batılı ülkelerin 15 Temmuz sonrası tavrına da değinen Kahraman, “15 Temmuz sonrası batılı dostlarımızdan yakınlık bekledik. Türkiye"ye destek olanlar olduğu gibi geç kalanlar da oldu. Bazı Avrupalı dostlarımız desteklerini yeni gösteriyor. “ dedi.

Türkiye"nin büyük bir badireyi atlattığını ifade eden İsmail Kahraman, Suriye"de yaşananlara da değindi. Türkiye"nin en fazla sığınmacıya ev sahipliği yapan ülke olduğunun altını çizen Kahraman, uluslararası toplum tarafından yapılan yardım tutarının beklenilenin altında olduğunu, uluslararası camianın bu yükü paylaşması gerektiğini, Halep"e saldırıların devam ettiğini ve insani yardımın ulaştırılamadığını vurguladı.

Gazeteci heyeti TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın ardından AK Parti Grup Başkanvekili Prof. Dr. Naci Bostancı, CHP Grup Başkanvekili Engin Altay ve MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay'ı ziyaret ettiler.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA