22 Haziran 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

RTÜK'ten kanallara 'gazete okuma' cezası!

RTÜK'ün verdiği cezanın sebebi televizyon kanalında gazete haberi okumak.


Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Fox TV, Samanyolu, STV Haber, Bugün TV, Bengütürk, Halk TV kanallarına gazete haberlerini okudukları için 20"den fazla ceza verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise önceki gün yaptığı konuşmasında Türkiye'ye yönelik basın özgürlüğü eleştirilerine tepki göstererek, "İddia ile konuşuyorum. Ne Avrupa'sında ne de diğer ülkelerinde, Türkiye'deki basın kadar özgür bir medya yoktur" dedi.

Kuruluşlar, Meclis Soruşturma Komisyonu"nun haberlerine getirilen yayın yasağını deldikleri gerekçesi ile ceza aldı.

Kanallara ağır bir maliyet getiren cezaları RTÜK üyeleri de eleştirdi. Üyelerden Esat Çıplak, “Komisyon haberlerine ilişkin gazete haberleri çeşitli televizyon kuruluşlarında yayınlandı diye RTÜK, harekete geçmiştir. Gazete haberlerini ekranda okuyarak olayı izleyicilerine yansıtan televizyon kuruluşlarına ceza yağdırmıştır.” sözleri ile tepkisini dile getirdi. Çıplak, RTÜK"ün yayın yasağını yanlış yorumlayarak yayıncıları cezalandırdığını ifade ederek şunları söyledi: “Üst Kurul, AKP kontenjanından seçilen üyeler marifetiyle, ülkemizi evrensel anlamda trajikomik bir vaziyete düşürmüş, aynı zamanda da külfet altına sokmuştur. Keyfi nedenlerle veya iktidar erkinin etkisiyle televizyon kuruluşlarının cezalandırılmasının parlamenter sistemimizde ve çağdaş demokrasilerde yeri yoktur. Böyle mesnetsiz cezalandırmalar ancak diktatörlüklerde olur.”

RTÜK basın özgürlüğüne bir darbe daha vurdu

Bir başka üye Ali Öztunç da kararı sosyal medyadaki hesabından duyurarak eleştirdi. Öztunç mesajlarında, “Türkiye"de basın özgürlüğüne bugün RTÜK"te büyük darbe daha vuruldu. TV"lerde Yolsuzluk Komisyonu ile ilgili gazete haberleri okunduğu için yayıncılara ağır para cezaları verildi. Maalesef RTÜK"ün AKP"li yönetimi iktidarın sopası olmaya devam ediyor. Cumhuriyet, Hürriyet, Sözcü, Millet ve Zaman gibi gazetelerdeki haberler okundu diye çok sayıda TV cezalandırıldı.” ifadelerine yer verdi.

RTÜK uzmanları geçtiğimiz haftalarda, Meclis Soruşturma Komisyonu"nun haberlerine yayın yasağı getirilmesini bahane ederek, bu konuda haber yapan muhalif kanalları takibe almıştı. Kanallarla ilgili 20"den fazla rapor hazırlayan uzmanlar, söz konusu kuruluşların sabah yayınlanan haber programlarında okunan gazete haberlerini gerekçe göstererek, yayıncıların yayın ihlali yaptığı yönünde görüş bildirdi. Raporların değerlendirildiği bugünkü Üst Kurul toplantısında da, söz konusu yayıncı kuruluşların RTÜK Kanunu"nun 8/1-c maddesinde yer alan, ‘yayınlarda hukukun üstünlüğünün gözetilmesi" ilkesini ihlal ettiğine, 5 AKP"li üyenin blok oyu ile karar verildi.
 

MEDYATAVA

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA