25 Mayıs 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Erdoğan'dan flaş sözler

Erdoğan, Musul'a girilmesi konusundaki ısrarının nedenini anlattı.


Erdoğan Uluslarası İstanbul Hukuk Kongresi'nde Musul operasyonuna yönelik önemli açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Musul'a girme hususunda 'tehdit altındayız' diyerek kararlılığını ortaya koydu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gece yarısı başlatılan Musul'u DAEŞ'ten kurtarma operasyonuyla ilgili ''350 kilometre sınırım var benim. Türkiye'nin olmadığı bir operasyondan doğabilecek neticelerden sorumlu değiliz. Operasyonda da olacağız, masada da olacağız'' dedi.

İşte Erdoğan'ın açıklamalarının satır başları:

Sizler 15 Temmuz darbe girişimin ardından davetimize icabaet ederek, onların yıkıcı zihniyetine en güçlü mesajı verdiniz. Milletimiz bu noktada attığınız adımı unutmayacaktır. Siz demokrasimizde ciddi bir dayanışma yaşadınız.

Türkiye son yıllarda dünyada eşine az rastlanır cinsten bir darbe girişimine sahne olmuştur. Fethullahçı terör örgütü mensuplarının giriştiği silahlı bir darbe girişimiydi.

17/25 Aralık girişimi ise yargı ve emniyet içindeki elemanları tarafından hayata geçildi. Ülkenin seçilmiş başbakanı, ailesi, büyük projeleri hayata geçiren iş adamlarını hedef aldılar.

Bu şekilde sonuç alamayacağını gören FETÖ son çare olarak silaha sarıldı. 15 Temmuz gecesi milletin üzerine kan ve ateş yağdırdılar. FETÖ'nün yargı ve emniyet çetesinin başaramadığını ordu içindeki elemanları hayata geçirmeye çalıştı. Açıkçası bir böyle bir şeye ihtimal vermiyordu. Onlar da halkın sokaklara çıkacağını hiç ummuyordu!

O gece 241 şehit 2 bin 194 gazi veren milletimiz istikbaline sahip çıkarak tüm dünyaya örnek olacak bir destan yazdı. Milletimizle kader birliği içinde darbecileri hüsrana uğratırken en büyük katkıyı emniyet güçlerimizle birlikte yargı teşkilatımızdan gördük. Darbecilerin şahsımı, başbakanı ve diğer yöneticileri yok etmek için başlattıkları saldırı karşısında hep birlikte milletimizi gördük.

Attığımız her adım anayasamıza yasalarımıza uygundur. Batılı bazı dost görüneneler ama bunlar hukuka uygun mu diyorlar. Siz ne kadar hukuktan anlıyorsanız biz de o kadar hukuktan anlıyoruz. Biz de ona göre adımlarımızı atıyoruz. Bize hukuk dersi verenlerin Doğu Almanya ile Batı Almanya'nın birleşme sürecine baksınlar. OHAL ilanı Fransa'ya baksınlar.

Fransa basit bir terör eylemi karşısında nasıl bir tedbir aldı! Biz basit bir terör eylemi ile karşı karşıya karşıya değiliz. Biz Türkiye Cumhuriyeti devletinin yıkılma hareketiyle karşı karşıyayız.

OHAL başta olmak üzere, dünyadan farklı hiç bir uygulamamız farklı değildir. Bu terör örgütünün kökünü kurtmakta da kararlıyız. Yargı mensuplarımızın hiçbir etki altında kalmadan, bu sorumlulukları yerine getirmeleri çok önemlidir. FETÖ'ye karşı yürttüğümüz mücadele tam da bu amaca yönelik bir mücadeledir.

Türkiye bu örgüt mensuplarının yartattığı yargı faciaları nedeniyle çok zor dönemler geçirdik. Milletimizin gönlünde yara ve felç yaratanların hak ettikleri şekilde cezalandırılması şarttır.

Türkiye dünyada terör örgütlerinin saldırılarına en çok maruz kalan en çok kayıp veren ülkedir. Bizim terörizmdeki hassasiyetimiz herkesten farklıdır. Buradaki dostlarımız arasnda sürekli bizimle ittifak halinde olanlar var. Afganistan, Somali, Irak, Suriye... Terörle iç içe olan akrdeşlerimiz var. Mısır, Libya öyle. Bu coğrafya sürekli terör girdabında. Sürekli Suriye tarafından bize roketler atıldı. Yüzlerce şehidimiz oldu. En sonunda çok manidardır; 14 yaşındaki bir çocuk öyle yetiştirilmiş ki Messi'yi çok sevdiği için Messi'nin formasını giydirip çocuğu bir kına törenine gönderip orada 56 kardeşimizi şehit ettiler. 100'e yakın insanımız yaralandı. Çocuk ayağının koptuğunun farkında değil hala tebessüm ediyor gülüyor.  Bütün bu tabloyu gördüğümüzde dünyaya karşı milletinin temsilini üstlenmiş olarak hala durabilir misiniz? Artık durmayacağız dedik ve ılımlı muhaliflerle Suriye'ye girdik. Bizim Suriye'yle olan sınırımız 911 km'dir. Suriye ile uzaktan yakından ilgisi olmayanların girmesi hak ama bize 'Sizi katil Esed çağırmadı ki' diyorlar. Kusura bakmayın gireriz. Bunun hukuktaki tabirlerini siz benden daha iyi bilrisiniz. Ve girdik. Önce Crablus'tan başladık. Biz DEAŞ'tan Cerablus'u temizleyince yüzbinler tekrar oraya geri döndü. Rai'yi de boşalttılar oraya da Rai'nin halkı yerleşmeye başladı. Bu gece itibarıyla da Dabık da DEAŞ'tan temizlendi. Şimdi oraların insanı da yerleşmeye başladı. Biz oraya ülkemizden insan götürmüyoruz oraya bölgenin kendi insanları yerleşmeye başladı.

Obama ile telefonda görüştük ve bana söz verdiler. Münbiç'e YPG ve PYD girmeyecek dediler. Sözlerinde durmadılar ve buraya PYD ve YPG oradan çıkmayınca biz de girdik. Eğer YPG ve PYD oradan temizlenmezse orada birlikte hareket edemeyiz.

"MUSUL'A NASIL GİRMEYELİM?"
Bakın şu anda Musul başladı: Türkiye Musul'a girmesin diyorlar. Ya nasıl girmeyeyim? 350 km sınırım var ve bu sınırdan tehdit altındayım. Neymiş Bağdat onlara gel demiş. 14 - 15 sene önce Saddam gel mi dedi? Ama girdiler. Orada kan gövdeyi nasıl götürdü. Milyonu aşkın insan öldü.

"KİMSE BİZİM BAŞİKA'DAN ÇIKMAMIZI BEKLEMESİN"
Türkiye'nin olmadığı bir operasyondan doğabilecek neticelerden biz sorumlu değiliz. Biz operasyonunda da olacağız biz masa da olacağız. Bunun dışında kalmamız mümkün değil. Burda bizim için bir tarih yazıyor. Beyefendiler arzu ederlerse Misakı Milli'yi okurlar ve bizim oradaki geçmişimizi daha iyi anlarlar.  Ve Musul'da bizim akrdeşlerimiz var. Kuzeye gittikçe orada akrabalar var zaten. Bizim burda duyarsız olmamız kesinlikle mümkün değil. Kimse bizim Başika'dan çıkmamızı beklemesin. Orada DEAŞ'a karşı mücadelemiz o bölgede devam ediyor devam edecek.

Terör örgütlerini kendi startejik amaçları için elverişli araç olarak görenleri samimiyetle ikaz ediyoruz. Terör örgütleri bumerang gibidir, eninde sonunda gelir kendisini vurur. Yıllardır Somali'nin terörden çektiği ortada. Somali'de dünya devlerinin büyükelçilik binası yok. Türkiye'nin var. Biz oraya her şeyimizle gidiyoruz. Muhteşem de Büyükelçilik Külliyesi yaptık. Bizi birbirimize bağlayan bağlar farklı. Amerika'nın İngiltere'nin büyükelçiliği havalimanının oradaki kampın içinde. Havalimanının işletilmesini de bir türk girişimci yapıyor. Farkımız bu.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA