25 Mayıs 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Hükümetten Musul açıklaması!

İbrahim Kalın, Musul hakkındaki endişelerini dile getirdi.


Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Beştepe'de düzenlediği toplantıda Musul hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Kalın, Musul operasyonuna PKK'nın Sincan üzerinden katılacağına ilişkin iddiların endişe verici olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, ''PKK'nın Musul operasyonuna Sincan üzerinden katılacağına dair haberler bizi ciddi manada endişelendirmektedir'' dedi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Beştepe'de basın toplantısı düzenliyor.

Kalın'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

''Cerablus'ta hayat hızla normale dönüyor. Fırat Kalkanı harekatı ile amacımız Türkiye sınırındaki terörist unsurları uzaklaştırmak. Cerablus- Azez arası terör unsurlarından temizlendi. Fırat Kalkanı harekatı sistematik bir şekilde devam edecek. OHAL 3 ay daha uzatıldı. OHAL ile ilgili yurtdışında haksız iddiaların ortaya atıldığını görüyoruz OHAL bir zaruret olarak ortaya çıkmıştır. Türkiye aleyhine karalama kampanyaları yürütüyorlar. FETÖ sadece Türkiye için değil bulunduğu bütün ülkeler için bir ulusal güvenlik tehdididir. FETÖ'nün bu legal görünümlü illegal yapısını, karanlık ilişkilerini umarım o ülkeler de en kısa zamanda görür ve gerekli adımları bu çerçevede atarlar.
Irak'taki gelişmeleri değerlendirmek istiyorum. Başika Kampı'nda bir takım hareketlilik olduğunu görüyoruz. Irak'taki zayıf devlet yapısı iç sorunlar ABD işgali neticesinde ve öncesinde Irak topraklarından Türkiye'ye güvenlik tehdidi devam etmiştir. Bunu bertaraf etmek amacıyla Meclis'ten tezkere geçirildi. Irak'tan bir takım eleştirilerin yapıldığını görüyoruz. Özellikle Cumhurbaşkanımızı hedef alan asılsız ithamları kabul etmemiz mümkün değildir. Bu tür açıklamalar Türkiye-Irak ilişkilerine katkı sunmaz. Türkiye'nin Irak'ın topraklarında herhangi bir gözü yoktur, Türkiye'nin Irak'ta herhangi bir gizli gündemi de yoktur. Bunun aksini düşünenler ya kötü niyetle hareket etmektedirler ya da büyük bir yanılgı içerisindedirler. Dini mezhebi bütün ayrımları reddediyoruz. İster Arap ister Kürt ister Türkmen Irak halkı bir bütün olarak komşumuzdur kardeşimizdir. Irak'ta bir tane ortak düşmanımız var o da DEAŞ'tır. Irak'a yönelik 3 önceliğimiz var Irak'ın toprak bütünlüğü PKK tehdidi ve DEAŞ tehdidi. Bu 3 konuda sorunlarımızı diyalog yoluyla çözme taraftarıyız. Musul operasyonu bizi de ilgilendirmektedir. PKK'nın Musul operasyonuna Sincan üzerinden katılacağına dair haberler bizi ciddi manada endişelendirmektedir. Bununla ilgili kaygılarımızı ilgilli taraflarla paylaştık paylaşmaya devam ediyoruz.''

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA