22 Haziran 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Müslüm Doğan: Aleviler tasfiye ediliyor

Müslüm Doğan, "Darbe gerekçe gösterilerek Aleviler tasfiye ediliyor" iddiasında bulundu.


HDP İzmir Milletvekili Müslüm Doğan, 5. gününe girilen yass-ı muharrem orucu vesilesiyle gündem dışı söz aldı.

Konuşmasına Şah Hatayi"nin duası ile başlayan Doğan, sözlerine kapatılan televizyonlar ile devam etti ve şu hususları belirtti: 

"Tam da Muharrem Ayında Alevi inancı ve öğretisinin özgün hâlini ileri kuşaklara aktarma çabası içerisinde olan, böyle kutsal günleri yayın politikası hâline getiren bir Alevi televizyonu olan TV 10"u kanun hükmünde kararnameyle kapattınız.

Sadece Alevi televizyonu değil; sol sosyalist işçi sınıfına yönelen, onlarla ilgili programlar yapan, Kürtçe yayın yapan Jiyan TV, Zarok TV"yi de kapattınız.

Gargamel hangi terörist faaliyetlere katılmış?

Zarok TV'de çocuklar Kürtçe çizgi film izliyorlar, kötü bir şey mi yapıyorlar, kendi ana dillerini öğrenmek istiyorlar. Acaba diyorum oradaki Gargamel hangi terörist faaliyetlere katılmış, hangi demokrasi dışı faaliyetlere katılmış da biz bilmiyoruz.

Jiyan TV'ye demişsiniz ki: "Kürtçe yayın yapabilirsiniz." Jiyan TV yayın yapıyor, kültürel yayın yapıyor, Yön Radyo sadece Alevi inancı ve öğretisine ilişkin duazı imamlar yayınlayan, deyişler yayınlayan bir radyo, bunu nasıl olur da kapatırsınız, hangi düşünceyle, hangi mantıkla? Herhâlde bir akıl tutulması var burada, bunun düzeltilmesi gerekiyor.

Darbe girişimi bu ülkeye çok pahalıya mal oldu ve mal olmaya devam ediyor. Ama bunu gerekçe göstererek solcuları, sosyalistleri, Alevileri, Kürtleri bu şekilde tasfiye etmeniz, toplumsal barışa zarar veren bir durumdur.

Bunlar yanlıştır diyorum, düzeltilmesini istiyorum."

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA