20 Haziran 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Şoförün uykusuzluğu ölüme götürüyor

Türkiye'de kazaların çoğu 'içim geçti' dediğimiz uyku sırasında oluyor.


350 uzun yol şoförüne 94 farklı soru yönelten Aksu, bu sürücülerin yarısında uyku sorunu tespit ettiğini söylüyor. Aksu, direksiyon başında, ‘mikro uyku’ denilen kısa dalmaların kişiye bağlı kazalarda alkolden sonra ikinci sırada yer aldığını ifade ediyor ve uykusuzluk durumunu bir hastalık olarak değerlendiriyor. İki yıl önce ABD ve 3 Avrupa ülkesinde yapılan ankette de aynı sorunun tespit edildiğini aktarıyor.

Türk Nöroloji Derneği’nin düzenlediği 48. Ulusal Nöroloji Kongresi’ne katılan Aksu, uykusuzluk durumunu bir hastalık olarak değerlendiriyor. Şoförlerin direksiyon başında çok kısa sürede olsa uyumasına ‘mikro uyku’ denildiğini kaydeden Aksu, şu bilgileri veriyor: “Uyku apne sendromunda sık karşılaşılan bir durumdur. Bu gece uykusunun kalitesiz olmasından dolayı monoton bir eylem sırasında kısa süreli uykular gerçekleşir. ‘İçim geçti’ dediğimiz olay budur.”

Prof. Dr. Aksu, 350 uzun yol şoföründe yaptığı araştırmada her sürücüden birinde ‘aşırı uykulu sorunu’ tespit ettiklerini bildiriyor. “Uyku bozukluğu ya da uykululuk sorunu aslında sürücüleri işten men etme gibi sonuç doğurmamalı. Bunun tedavisi için adım atılmalı.” ifadelerini kullanıyor. Şoförlerin bu durumun farkında olduğunu ancak tedavi edilebilir bir sorun olduğu konusunda bilgi sahibi olmadıklarını dile getirerek, sürücülerin bu durumu ‘mesleğin getirdiği bir özellik’ olarak kabul ettiklerini anlatıyor. Murat Aksu, iki yıl önce ABD’de ve Avrupa’daki 3 ülkede aynı zamanda yapılan anket çalışmasında da aynı sorunun tespit edildiğini aktarıyor. Kişiye bağlı kazalarda alkolden sonra uyku hastalıklarının ikinci sırada geldiğine dikkat çekiyor. Türkiye’de de bu alanda iki çalışma yapıldığını ifade ederken, benzer sonuçlar elde edildiğine işaret ediyor. Ardından şöyle konuşuyor: “Sürücülerin de bu sorunun farkında varmaları ve tıbbî yardım almaları gerekiyor. Bunun için tedaviye gelen şoförler var. Genellikle aileler daha endişeli oluyor. Eşler tarafından bize getirilen çok hasta oluyor. Bu hastalığın tedavisi de var. Böyle durumda olan biri yaptığı işe dikkatini veremez. Uyumasına rağmen uyanık olması gereken bir zamanda iyi uyanık olmayan kişilerde mutlaka bir uyku bozukluğu sorunu vardır.”

İşte uykusuzluğun yol açtığı ölümlü kazalar

Uykudan kaynaklanan bazı kazalar şöyle:

20 Mayıs 2010’da Bolu Dağı tünelinde Timur Dilli idaresindeki yolcu otobüsü, şoförün direksiyon başında uyuması sonucu kaza yaptı. Hurda yüklü kamyona arkadan çarpan otobüste 6 kişi ölürken, 31 kişi de yaralandı.

26 Mayıs 2010’da şoförün uyuması sonucu Rus turistleri taşıyan otobüs Aksu ilçesinde dereye uçtu. Olayda 13’ü Rus turist, 15 kişi hayatını kaybederken, 26 kişi de yaralandı. Antalya Turizm Şoförleri Derneği Başkanı Mehmet Ünal, otobüs şoförünün 4 saatlik uykuyla direksiyon başına geçtiğini söyledi ve kazanın uykusuzluktan kaynaklandığını ifade etti.

19 Eylül 2012’de Karabük’te sürücüsünün direksiyon başında uyuduğu ifade edilen yolcu otobüsünün devrilmesi sonucu 5 kişi hayatını kaybetti, 53 kişi de yaralandı.

ZAMAN

 

 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA