21 Haziran 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Arslan: İmralı ile Kandil arasında aslında farklılık yok - 10:46

Arslan, Silvan saldırısından sonra ortaya atılan bazı yorumların aksine ortada yeni bir oyun olduğunu söyledi.
Samanyolu Haber Televizyonu"nda yayınlan, sunuculuğunu Fatih Akalan"ın yaptığı Türkiye Gündemi programına Gazeteci – Yazar Etyen Mahçupyan, Sosyolog Prof. Dr. Ahmet Özer, Politik Psikoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Abdülkadir Çevik, ve Bugün Gazetesi Ankara temsilcisi Adem Yavuz Arslan katıldı. Programda Silvan saldırısı, PKK ve Öcalan"la ilgili çarpıcı analiz ve yorumlar yapıldı.“İMRALI İLE KANDİL ARASINDA FARKLILIK YOK, ÖRGÜT KENDİ YOL HARİTASINI UYGULUYOR”

Gazeteci-Yazar Adem Yavuz Arslan Silvan saldırısında 13 erin şehit edilmesinden sonra ortaya atılan bazı yorumlarda, saldırıyı PKK"nın içindeki derin yapıların gerçekleştirdiğine yönelik yorumlara karşın, bunun böyle olmadığını, aslında İmralı ile Kandil arasında pek farklılık olmadığını, örgütün kendi kafasında bir yol haritası olduğunu ve bunu uyguladığını söyledi. Arslan, devletin terörle mücadele stratejisinin yanlış olduğunu, üç kişiyi kaçıran terörist grubun 5000 askerle aranmaması gerektiğini, bu çağda artık istihbarata dayalı bilgi ve uzman kadroların yapacağı nokta operasyonlarla bu işin halledildiğini belirtti. Adem Yavuz Arslan, son yıllardaki olaylara bakıldığında, PKK"nın savunamayacağı eylemleri ya bağımsız olduğunu iddia ettiği gruplara ya da Ergenekon"un üstüne attığını, Cemil Bayık"ın Öcalan"a rest çekmesinin de Öcalan"ın elini kuvvetlendirmek için yapılan bir manevra olduğunu ifade etti.

“ÖCALAN DEVLET KARŞISINDA PAZARLIK GÜCÜNÜ ARTTIRMAYA ÇALIŞIYOR”

Türkiye Gündemi"ne katılan Gazeteci – Yazar Etyen Mahçupyan, PKK"nın devlet karşısında pazarlık gücünü yüksek tutmaya yönelik bir tavrı olduğunu, Öcalan"ın PKK içinde kendi varlığını anlamlı kılan adımlar attığını, aynı zamanda PKK"nın diğer unsurlarını kaybetmeden kendine bağlı kılarak adımlar atmak istediğini, dolayısıyla Öcalan"ın öngörmediği olayların olabildiğini ama bunları kabullenmek zorunda kaldığını ifade etti. Mahçupyan; Öcalan"ın BDP"ye meclise girin diyerek devlete karşı ben sivil siyasetten yanayım mesajı verdiğini, böylece hem BDP"ye haddini bildirerek hem de kendi liderliğini pekiştirerek, kontrolün kendinde olduğu imajını vererek pazarlık gücünü artırmaya çalıştığını söyledi.

“ÖCALAN İÇİN EN ÖNEMLİ ŞEY ONUN ÖZGÜRLÜĞÜ KAVUŞMASIDIR”

Türkiye Gündemi"ne katılan Politik Psikoloji Derneği Başkanı Psikiyatrist Prof. Dr. Abdulkerim Çevik, örgütün en önemli hedeflerinden birinin ayrıştırmayı ve bölünmeyi körüklemek olduğunu, Öcalan"ın özgürlüğüne kavuşmasının da onun önceliklerinden biri olduğunu, bu maksatla taktiksel bir manevra olarak Kandil ile İmralı arasında iyi polis kötü polis oyunu olabileceğini söyledi.


“YENİ ANAYASANIN YAPILARAK KÜRT SORUNUNUN ÇÖZÜLMESİNİN ÖNÜNE GEÇİLMEK İSTENİYOR”

Programa katılan Toros Üniversitesi Rektör yardımcısı Sosyolog Prof. Dr. Ahmet Özer de saldırının zamanlamasına dikkat çekerek, 12 Haziran"da yapılan seçimin ardından toplumda yeni bir anayasa beklentisinin meydana geldiğini, ve bu anayasada gerek vatandaşlık tanımının yeniden yapılarak gerekse de hak ve özgürlüklerin yeniden tanımlanmasıyla Kürt sorunun çözülmesi yönünde önemli adımlar atılabileceğini söyledi. Fakat tam böyle bir beklenti doğmuşken seçimden hemen sonra bir yemin krizinin yaşandığını, krizden tam çıkılmadan Silvan saldırısının yapıldığını, saldırıyla birlikte yeni anayasa beklentilerinin berheva olduğunu söyledi. Özer, bu durumun acaba yeniden başa mı dönüyoruz kaygılarının yaşanmasına yol açtığını söyledi.
 SAMANYOLU HABER TV

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA