23 Haziran 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Silvan'daki pusuda acıyı katmerleyen ihmal iddiaları - 12:07

Hain saldırıdan geriye, 13 şehit, kor düşen yürekler, acı ve göz yaşı kaldı. Bir de ihmal iddiaları...
İddiaya göre mehmetçik, günlerdir yürütülüyordu. Uykusuzdu. Yorgundu, saldırıya hazırlıksız yakalandı. Daha acısı, teröristlerin tespit edilen telsiz konuşmalarında, "bu asker yorgun, neden vurmuyorsunuz ?" dedikleri belirtildi.

Hain saldırıdan geriye, 13 şehit, kor düşen yürekler, acı ve göz yaşı kaldı. Bir de acıyı katmerleyen ihmal iddiaları...

O iddialardan en dikkat çekenini, Radikal Gazetesi gündeme getirdi. Gazetenin iddiasına göre, Mehmetçik, 40 derece sıcağın altında, ağır teçhizatla 4 gündür arazideydi, üstelik de açtı. 2 gündür de uyumamışlardı. Teröristler, sıcak ve yorgunluktan bitkin düşmüş Mehmetçiğe kurdu pusuyu.

Gazete iddiasını, o çatışmada bulunan bir uzman çavuşun anlattıklarına dayandırdı. Çatışmadan yara almadan kurutulan uzman çavuş, yardıma uçak ve helikopterlerin çok geç geldiğini öne sürdü.

Sabah gazetesi ise teröristlere ait olduğu iddia edilen tüyler ürperten bir telsiz konuşmasını manşetine taşıdı. "Asker Yorgun, Vur".

PKK TELSİZİ: "BU ASKER YORGUN"

İddiaya göre 14 Temmuz Perşembe günü öğleden sonra saat 14:00'de telsizlerden, teröristlerin konuşması duyuldu. Teröristlerin konuşmalarında "Bu asker yorgun, neden vurmuyorsunuz ?" dedikleri belirtildi. Bunun üzerine alarm durumuna geçildi. Birlikler 14.30'da 'dikkatli olmaları' konusun-da uyarıldı. Saatler 14.40'ı gösterdiğinde çatışma çıktı. Teröristler roketatar ve silahlarla saldırdı.

Otopsi raporlarına yer veren Zaman'ın haberine göre ise şehit 13 askerin tamamında kurşun yaraları belirlendi. Roket saldırısı sonucu yanan ve boyu bir metreyi aşan kuru otların arasında kalan yaralı askerlerin mevzilerden çekilemediği, alevlerin içinde hayatlarını kaybettikleri anlaşıldı.

"ASKER AÇ VE SUSUZ BİÇİMDE YÜRÜTÜLMEZ"

Radikal'e konuşan, Genelkurmay İstihbarata Karşı Koyma ve Güvenlik Daire eski Başkanı Emekli Tümgeneral Alaettin Parmaksız, 'Asker aç ve susuz biçimde yürütülmez' dedi. Emekli Tümgeneral Parmaksız, "bir ihmal, bir eksiklik varsa kamuoyuyla paylaşılsın" çağrısı yaptı.
 SAMANYOLU HABER TV

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA