21 Haziran 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Camiye gidiyorlar...

Sahih bilginin çağdaş metotlarla buluştuğu "Camiye Gidiyorum 1" cami din dersi kitabı yayınlandı.


Almanya DİTİB camilerindeki “Kur"an-ı Kerim ve Temel Dini Bilgiler Kursları” için hazırlanan “Camiye Gidiyorum 1” din dersi kitabı DİTİB Yayınevi tarafından yayınlandı.

DİTİB Akademi tarafından alanında uzmanların katılımıyla hazırlanan ve 7-9 yaş grubuna yönelik kitap bu eğitim döneminden itibaren tüm DİTİB camilerinde resmi ders kitabı olarak okutulacak. Beceri, kazanım ve öğrenci merkezli olan DİTİB, Kur"an-ı Kerim ve Temel Dini Bilgiler Eğitim Programı"na uygun olarak hazırlanan seride 10-12, 13-15 yaş grubuna yönelik ders kitaplarının yanında öğretici ve etkinlik kitapları da yer alacak. Tüm serinin 2017 yılı sonunda tamamlanması planlanıyor.

Almanya"da yıllardır ihtiyacı duyulan bu serisinin ilk kitabını çıkarmakla Müslüman çocuklara yönelik din eğitimi alanında büyük bir adım atıldığını ifade eden DİTİB Genel Başkanı Prof. Dr. Nevzat Aşıkoğlu konu hakkında şu bilgileri verdi: “Söz konusu ‘Camiye Gidiyorum 1" kitabının üzerinde geniş çaplı bir uzman kadrosunun bir seneyi aşkın bir süredir yaptıkları çalışma tamamlanmış durumdadır. Hayırlara vesile olmasını diliyorum. İslam dininin temel konuları, sade ve Almanya"da yaşayan çocukların dünyasına uygun okuldan alıştıkları beceri ve öğrenci merkezli bir dille anlatılmıştır. İslam dininin esaslarının ezbercilikten uzak, öğrencilerin hem düşünmesi, hem anlaması, hem de severek hayata geçirilmesi hedeflenmiştir ve bu becerileri pekiştirecek etkinliklere yer verilmiştir. Müslüman bir bireyin bilmesi gereken inanç esasları, ibadetleri, ahlaki tutumlar, temel kaynaklarımız olan Kur"an ve Sünnet, tarih ve kültürümüz ile ilgili güzel ve yararlı bilgiler 36 ünitede anlatılmaktadır. Türkçe olması nedeniyle bazı dini kavramlar ve zor kelimeler, Almanya"da yaşayan çocukların dil bilgisi becerilerini ve çift dilliliğini geliştirmek için sözlük kısmında açıklanmıştır. Bu yönüyle “Camiye Gidiyorum 1”, sahih bilginin çağdaş pedagojik metotlarla aktarıldığı bir ders kitabı olmuştur.”

Aynı seride 2016 sonunda çıkacak Öğretici Kitabı sayesinde, derslerin değişik etkinlik ve pratik görevlerle daha verimli ve renkli geçeceğine dikkat çeken Aşıkoğlu, gerek bu seri, gerekse Elifba serisiyle, eğitim alanında standartlaşmaya gidilerek DİTİB camilerindeki çocuklara yönelik eğitim kalitesinin günümüz ihtiyaçlarına cevap verecek seviyede şekilleneceğini de belirtti.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA