21 Haziran 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Yeşim Koçak roman okudu

Yeşim Koçak, "Şeyh Sadreddin Konevî'den Esintiler" olarak anlattığı "Taşın Hikâyesi/Nefha" romanını okudu.


Konya Büyükşehir Belediyesi ile S.Ü. Selçuklu Araştırma Merkezi ve Konya Fikir ve Sanat Adamları Derneği"nin ortaklaşa düzenlediği Yaşayan Konya Hafızası İkindi Sohbetlerinde bu hafta Konyalı yazarlardan Hüzeyme Yeşim Koçak, “Şeyh Sadreddin Konevî"den Esintiler” olarak anlattığı “Taşın Hikâyesi/Nefha” romanından bazı bölümleri okudu.

Bu şehirde düzenlenen Sadreddin Konevî Okumaları"nın yeni romanı “Nefha”nın tohumlarını attığını söyleyen Yazar Hüzeyme Yeşim Koçak; “Beni ilim ve kültür hayatının tasavvufî dünyasının zenginliğiyle dikkat çeken 13.yüzyıl Konya"sına yoğunlaştırdı. Özellikle Şeyh Sadreddin Konevî ve Türbesi"nde yapılan toplantılar mekanla birleşip mevcut manevî te"siri güçlendirdi. Maddî ikramlar, küçük bir salep, çay bile zaman zaman kalplerde demlendi ve sanki manevî bir iksiri içirdi. Âdeta bilge bir nefes, üzerimizde gezinirdi. Gün oldu kalbimi birilerinin avucunda hissettim. Gün geldi bambaşka çağlarda avare gezindim. Bir gönül medeniyetinin sultanlarından ve işlenmiş kelimelerinden her birimizin anlayacağı, devşireceği pek çok mânâ olacaktır, bildim. Onlar menkıbelerle konuşurlardı. Değişik sözlerle, şiirlerle ilham verirler, eserleriyle yeni gözler, pencereler açarlar. Derûnî hakikâtleri dillendirir ve şekillendirirlerdi. Kire, kötülüğe, envai çeşit perdeye mahkum olmayabileceğimizi, seçeneklerimizi, saadet asırlarını ve nihaî hedeflerimizi hatırlatırlardı.”dedi.

  Koyunoğlu Müze ve Kütüphane Müdürü Hasan Yaşar, “Konya"da Sadreddin Konevî gibi büyük bir zâtın bulunmuş olması, metfun olması, bu değerlerimizin farkında olmamız gerektiğini gösteriyor” dedi.

Konya Fikir ve Sanat Adamları Derneği ve Konya Turizm Derneği Başkanı Seyit Küçükbezirci de; Yazar Hüzeyme Koçak"ın, Konya"daki kadın roman yazarlarının en başında gelen birkaç yazardan birisi olduğunu söyledi.

Şiir tadındaki programa Koyunoğlu Müze ve Kütüphane Müdürü Hasan Yaşar, Konya Fikir ve Sanat Adamları Derneği ve Konya Turizm Derneği Başkanı Seyit Küçükbezirci, Konya Basın Yayın ve Enformasyon İl Müdürü Cemil Paslı, Aydınlar Ocağı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Güçlü,  Aliya İzzet Begoviç Camii Yaşatma Derneği başkanı İbrahim Günay, Yazarlar Anuş Gökçe, Sadık Gökçe,Yaşar Çalışkan, Kazım Öztürk, Ömer Lütfi Ersöz, İhsan Kayseri, Basın Mensupları ve kültürseverlerin katıldığı program sonunda konuşmacı Yazar Hüzeyma Koçak"a Hasan Yaşar, Seyit Küçükbezirci ve Emekli Kütüphaneci Hasan Yürük tarafından günün anısına çiçek, plaket ve kültür yayınları takdim edildi.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA